close
تبلیغات در اینترنت
وقتی اکسیر محبت در زندگی جریان پیدا می کند
loading...

جنبش منتظران ظهور

تصویری كه از خداوند در قرآن مجید رسم شده است , متفاوت با تصویری است كه بعضی ادیان بزرگ دیگر نمایش می دهند. بر طبق نظر مسلمانان, رفتار خداوند مجموعه ای است از عشق و محبت به انسانهای خوب و ابراز انزجار از انسانهای بد. به این موضوع حداقل در چهل آیه از آیات قرآن بر مبنای تصویری روشن از انسانهای خوب و بد اشاره شده است.  فرآوری: زهرا اجلال- بخش قرآن تبیان همه ی ما در زندگی دنیا به فرد یا افرادی محبت و علاقه ای داریم که این علاقه و محبت ما در اکثر اوقات یک محبت دوطرفه ای ایجاد می کند و این رابطه ی…

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


وقتی اکسیر محبت در زندگی جریان پیدا می کند

admin بازدید : 121 10 / 11 / 1395 نظرات ()

تصویری كه از خداوند در قرآن مجید رسم شده است , متفاوت با تصویری است كه بعضی ادیان بزرگ دیگر نمایش می دهند. بر طبق نظر مسلمانان, رفتار خداوند مجموعه ای است از عشق و محبت به انسانهای خوب و ابراز انزجار از انسانهای بد. به این موضوع حداقل در چهل آیه از آیات قرآن بر مبنای تصویری روشن از انسانهای خوب و بد اشاره شده است. 

فرآوری: زهرا اجلال- بخش قرآن تبیان
اکسیر محبت

همه ی ما در زندگی دنیا به فرد یا افرادی محبت و علاقه ای داریم که این علاقه و محبت ما در اکثر اوقات یک محبت دوطرفه ای ایجاد می کند و این رابطه ی محبتی و دوست داشتنی دو طرفه است که ارزش پیدا کرده و زیبایی آفرینی می کند ...

در آیات، روایات و ادله عقلی نیز یکی از ارزش‌ های متعالی در فرهنگ اسلامی و بزرگ‌ترین عامل برای تقرب به خدای متعال، محبت اوست. ولی متأسفانه به این موضوع در جامعه و حتی خانواده ها توجه خاصی نمی شود ... 

خداوند در این آیه که با زندگی امروز ما نیز ارتباط بسیاری دارد، می‌فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرینَ یُجاهِدُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیم[مائده/54]اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، هر كس از شما از دین خود برگردد، به زودى خدا گروهى [دیگر] را مى‏آورد كه آنان را دوست مى‏دارد و آنان [نیز] او را دوست دارند. [اینان‏] با مؤمنان، فروتن، [و] بر كافران سرفرازند. در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هیچ ملامتگرى نمى‏ترسند. این فضل خداست. آن را به هر كه بخواهد مى‏دهد، و خدا گشایشگر داناست»

بله در ارتباط بین خدا و بندگان واقعی که به او ایمان واقعی دارند، اکسیر محبت، رکن اساسی و ارزشمندی است که مورد غفلت مانده؛ چنانچه اگر این رکن توسط افراد شناخته و درک شود؛ به طوری که همه ما این حس زیبای محبت بین خود و خداوند را لمس کنیم و با تمام وجود درک کنیم که خداوند دوستدار بندگانش است، آن وقت نوع زندگی هایمان خیلی فرق می کند ... زندگی هایمان را جور دیگری جهت دهی می کنیم.

اوج مهربانی و علاقه خداوند در آیه 53 زمر می بینیم؛ قُلْ یا عِبادِی الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ» خوب بر می گردیم سر موضوع اصلی ... یعنی محبت بین خود و خدایمان ... خداوند نیز می فرماید: "بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروى كنید تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشاید و خداوند آمرزنده مهربان است."

 فقط در این رابطه یک نکته ی اساسی وجود دارد که با یک مثال عرض می کنم...

وقتی هر کدام از ما به کسی علاقه و محبتی داریم تمام تلاش خود را می کنیم که طبق خواسته ی او رفتار کنیم تا او راضی باشد، تمام دغدغه و ذهن ما این می شود که او را به راه های مختلف خوشحال کنیم و اسباب رضایت خاطرش را فراهم کنیم ... اگر عامل و کاری او را ناراحت می کند آن کار را انجام نمی دهیم و اگر باعث کدورت خاطرش شدیم سریع از او عذرخواهی می کنیم، برایش هدیه می خریم، او را به شامی دعوت می کنیم و خلاصه تمام تلاشمان را می کنیم تا از ما راضی شود.

داستان و قانون محبت بین بندگان و خداوند نیز این گونه است؛ خالق مهربانی که محبت و مهربانی اش با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست، خدایی که مهربانی اش نسبت به همه ی افراد گسترده است (مهم این است که من با تمام کاستی هایم خود را از رحمت خداوند و سایه ی او محروم نکنم و کافر نشوم): بگو خدا و پیامبر [او] را اطاعت كنید پس اگر رویگردان شدند قطعا خداوند كافران را دوست ندارد." (سوره ۳, آیات ۳۱ و ۳۲)

قدم هایی برای دریافت عشق و محبت خداوند

قدم اول برای دریافت عشق خداوند, دنبال كردن مسیری است كه پیامبرانش به ما نشان داده اند. این زیباترین تصویری است كه می توان از عشق دو طرفه خالق و مخلوق ترسیم كرد. اگر خداوند را دوست دارید, قرآن شما را راهنمایی می كند تا خود را آماده دریافت عشق خداوند بكنید. ولی در عین حال به این موضوع نیز اشاره شده است كه اگر از راه راستی كه پیامبران نشان داده اند پیروی نكنید, مشمول عشق خداوند نخواهید شد.   

اوج مهربانی و علاقه خداوند در آیه 53 زمر می بینیم؛ قُلْ یا عِبادِی الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ» خوب بر می گردیم سر موضوع اصلی ... یعنی محبت بین خود و خدایمان ... خداوند نیز می فرماید: "بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروى كنید تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشاید و خداوند آمرزنده مهربان است."

خدایی كه آغوشش به سوی بندگانش همیشه باز است و در حدیث قدسی می فرماید: لو علم المدبرون كیف اشتیاقی بهم لما تو شوقا اگر كسانی كه به من پشت كرده اند بدانند چقدر مشتاق برگشت آنها هستم از شوق جان می دهند.

قدم اول برای دریافت عشق خداوند, دنبال كردن مسیری است كه پیامبرانش به ما نشان داده اند. این زیباترین تصویری است كه می توان از عشق دو طرفه خالق و مخلوق ترسیم كرد. اگر خداوند را دوست دارید, قرآن شما را راهنمایی می كند تا خود را آماده دریافت عشق خداوند بكنید. ولی در عین حال به این موضوع نیز اشاره شده است كه اگر از راه راستی كه پیامبران نشان داده اند پیروی نكنید, مشمول عشق خداوند نخواهید شد.   

کلام آخر

همان طور که گفتیم مهم این است که ما در مسیر راه محبوب و معشوقمان حرکت کنیم تا عشق و محبت او را بتوانیم دریافت کنیم و اگر كسی با عناد و سركشی در مسیر گمراهی قدم بردارد و چتری در دست بگیرد تا از رحمت ها و عشق و محبتی که بر زندگی اش در حال بارش است جلوگیری کند، مسیری است كه خود انتخاب كرده است.

وقتی مریض لجباز و سركش، به پند و نصیحت های پزشك اهمیت نداده و بر خلاف سفارشات دلسوزانه طبیب عمل كند، چاره ای جز بیماری و راهی به غیر از رفتن به بیمارستان ندارد.


منابع:

خلاصه سخنرانی استاد سابقون در کنفرانس آیه های انتظار در تاریخ 93/4/28

سایت رهروان ولایت

سایت پارس قرآن

 

سایت پرسمان

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی