close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|اثبات وجود امام زمان (عج)-3
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

چرا ولادت امام زمان(ع) مخفي بود، ولي در مورد ولادت امام هاي ديگر(ع) با وجود فشارهاي زياد چنين حالتي نبود؟

زندگاني بزرگان دين و معصومان(ع) ويژگي هايي دارد که ابعاد زندگاني آنان را از افراد ديگر جامعه متمايز مي‌کند. همين خصوصيات بستر پرسش ها را نيز فراهم مي‌کند.

ابعاد زندگاني ائمه(ع) از شاخصه و ويژگي هايي برخوردار است که به طور قطع نمي توان علل آن‌ها را درک نمود. زندگاني امام زمان(ع) نيز ويژگي هايي دارد که به گونة قِطع و جزم نمي توان دربارة آن‌ها اظهار نظر نمود، مانند علل غيبت حضرت.

در خصوص مخفي بودن ولادت نيز نمي توان به طور حتمي اظهار نظر نموده و علت آن را بيان کرد، ولي از برخي متون ديني استفاده مي‌شود که علت مخفي بودن ولادت، نيز غيبت او به خاطر حفظ جان امام عصر(ع) بود، چرا که دربار عباسي مي دانست که طبق احاديث، فرزند امام عسکري، قائم آل محمد است. چندين بار مأموران به خانة امام عسکري ريختند تا حضرت را پيدا کنند و به قتل برسانند!.[1]

وضعيت سياسي و اجتماعي عصر امام حسن عسکري(ع) نشان مي‌دهد که خلفاي عباسي ـ به ويژه معتمد از امام وحشت داشتند،‌ زيرا امام از جايگاه مهمي برخوردار بوده و مردم براي او احترام خاصي قايل بودند. وجود و حضور امام عسکري در صحنة جامعه با منافع و قدرت معتمد در تضاد بود، از اين رو حضرت را سخت تحت فشار قرار داد و به شهادت رساند.[2]

از سوي ديگر معتمد عباسي از فرزندان و نسل امام عسکري(ع) نيز وحشت داشت، زيرا مي دانست اگر فرزند او زنده بماند، خطر جدي براي حکومت او خواهد بود؛ از اين رو با تدابير ويژه سعي کرد از ولادت امام زمان(ع) جلوگيري نموده و حضرت را از بين ببرد.

يکي از نويسندگان درخصوص مخفي بودن ولادت امام زمان(ع) مي نويسد:" در دوران عسکريين(ع) [= امام هادي و امام عسکري] در ميان حاکمان بني عباس نگراني عميقي به وجود آمده بود. اين نگراني مربوط به اخبار و احاديث فراواني بود که توسط پيامبر(ص) و ائمه(ع) بشارت به تولد فرزندي از امام حسن عسکري(ع) مي‌داد که بر هم زنندة اساس حکومت هاي باطل و واژگون کنندة تاج و تخت ها است و دنيا را پر از عدل و داد خواهد کرد. از اين رو، آن دو بزرگوار به ويژه امام حسن(ع) سخت تحت نظر بودند و دستگاه خلافت تلاش مي‌کرد از تولد چنين فرزندي جلوگيري کند.

به همين علت بود که دوران حمل و تولد امام مهدي(عج) از مردم پنهان داشته مي شد. به گفتة امام رضا(ع) از ويژگي هاي آن حضرت ولادت پنهاني است".[3]

حکمت ديگر اخفاي ولادت، پيروي از مشيت حق تعالي بود. چون خواست حضرت حق تعلق گرفته بود که آخرين حجت خدا تا زمان ظهور زنده بماند. به همين دليل امام عسکري(ع) و حضرت مهدي(ع) مؤظف بودند از چشم دشمن خود را مخفي نگه دارد. چنان که از حمل نرجس خاتون حتي عمه امام عسکري اطلاع نداشت، تا سحرگاه نيمه شعبان در کمال ناباوري حضرت متولد شد.

بنابراين فلسفة مخفي بودن ولادت امام مهدي(عج)، و زندگي مخفي حضرت در دورة پدر با زمينه سازي امامان پيشين و اخبار مهدويت توجيه مي شود، که اين امر دربارة امام پيشين مطرح نبود. حکومت از مهدي موعود که به مقتضاي روايات نابود کنندة کاخ ستمگران است، وحشت داشت.

[1] اصول کافي، ج 1، ص 337؛‌ نعماني، الغيبه، ص 166؛ شيخ طوسي، کتاب الغيبه، ص 202.

[2] مهدي پيشوايي، سيرة پيشوايان، ص 621.

[3] سيد آقايي ...، تاريخ عصر غيبت، ص 42؛ مهدي پيشوايي، سيرة‌ پيشوايان، ص 622.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی