close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|ادعیه و زیارت 10
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

راه هاي متوسل شدن به آقا را در گرفتاري ها و مشکلات بيان کنيد ؟

پاسخ: راه‌هاي متعددي هست از جمله: دعاي توسل، دعاي فرج، (الهي عظم البلاء ....) نماز امام زمان، نماز استغاثه، زيارت آل يس. که اين موارد در کتاب مفاتيح هست. در کنار اين امور، روزه خواندن و صدقه دادن مخصوصا توصل به حضرت زهرا(س) و امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل و نرجس خاتون مادر امام زمان(ع) بسيار مؤثر است.

خدا چيست؟ فرمود: اينکه مردم هر زماني امام خود را که اطاعتش بر آنان واجب است بشناسند».(بحار الانوار، ج 23، ص83، ح22).

پس معرفت امام راه شناخت خداست و ياران امام مهدي(عج) شناخت عميقي از امام دارند. اين شناخت فراتر از دانستن نام و نشان و نسبت امام است؛ بلکه معرفت به حق ولايت امام و جايگاه بلند او در عالم هستي است.

ب. اطاعت: نتيجه معرفت درست اطاعت از امام است؛ چرا که اطاعت از او، اطاعت از خداست. پيامبر(ص) در توصيف ياران حضرت مهدي(ع) فرمود: «آنان در اطاعت از امام خود کوشا هستند»(بحار الانوار، ج 52، ص309، ح4).

ج. عبادت و صلابت: امام صادق(ع) در بياني فرمود: شب‌ها را با عبادت به صبح مي‌رسانند و روزها را با روزه به پايان مي‌رسانند. و در فراز ديگر فرمود: آنان مرداني هستند که گويا دل‌هايشان پاره‌هاي آهن است(بحار الانوار، ج52، ص308).

د. شهادت طلبي: امام صادق(ع) فرمود: «آنان آرزو مي‌کنند در راه خدا شهيد شوند».(همان)

ه. اتحاد و همدلي: امام علي(ع) فرمود: «ايشان يکدل و هماهنگ هستند» (يوم‌الخلاص، 224).

و. بصيرت و نورانيت: آنان کساني اند که دل‌هاي نوراني داشته و چشم حقيقت بين قلبي آنان باز شده است و ديگران را نيز به راه راست هدايت مي‌کنند. امام صادق(ع) فرمود: «آنان مانند چراغند گويا قلب‌هايشان مانند قنديل مي‌درخشد».(بحار الانوار، ج52، ص308).

بايد دانست دعا، يکي از راه‌هايي است که انسان به کمک آن و با تأمل در فراز‌هاي آن، هم طهارت باطن بيشتري پيدا مي‌کند و هم براي عمل کردن آمادگي بيشتري پيدا مي‌کند. دعا، اگر همراه با عمل به وظايف دين و وظايف يک منتظر نباشد، کافي نيست.

انتظار امام مهدي(عج) از ما آن است که به وظيفه يک منتظر واقعي عمل کنيم. در روايات و بيانات پيشوايان دين وظايف متعددي براي منتظر بيان شده است که مهم‌ترين آنها عبارت است از:

الف. شناخت امام: حرکت در جاده انتظار، بدون شناخت امام امکان ندارد، البته علاوه بر شناخت امام به اسم و نسب، بايد نسبت به جايگاه و مقام او نيز آگاهي کافي داشت. در روايتي نقل شده که فردي به نام ابو نصر پيش از غيبت امام، به حضور آن حضرت رسيد. امام مهدي(عج) از او پرسيد: مرا مي شناسي؟ پاسخ داد: آري شما سرور من و فرزند سرور من هستيد. امام(عج) فرمود: مقصود من اين (شناخت) نبود. ابو نصر مي‌گويد: خودتان بفرماييد(مرادتان چيست). امام(عج) فرمود: من آخرين جانشين پيامبر خدا هستم و خداوند به (برکت) من بلا را از خاندان و شيعيانم دور مي کند».(بحار الانوار، ج 52 ، ص 30).

ب. الگو پذيري: آدمي بايد از رهبر و مقتداي خود الگو گرفته و منش و رفتار خود را شبيه او قرار دهد تا بتواند او را همراهي کند. از پيامبر(ص) نقل شده است: «خوشا حال آنان که قائم خاندان مرا درک کنند؛ در حالي که پيش از دوران قيام، به او و امامان قبل از او اقتدا کرده و از دشمنان ايشان، اعلام بيزاري کرده باشند. آنان دوستان و همراهان من و گرامي ترين امت من، در نزد من هستند».(بحار الانوار ، ج 52 ، ص 129).

از مهم ترين رفتارها ورع و حسن خلق است. امام صادق(ع) در روايتي فرمود: «هر کس دوست دارد از ياران حضرت قائم(ع) باشد، بايد منتظر باشد و در حال انتظار به پرهيز کاري و اخلاق نيکو رفتار کند». (بحار الانوار ـ ج 52 ـ ص 140).

ج. ياد امام: يک منتظر واقعي بايد هميشه سعي کند به ياد حضرت مهدي(عج) باشد. هر روز صبح با خواندن «دعاي عهد»(مفاتيح الجنان، بعد از دعاي ندبه) پيمان ياوري خود را با امام تجديد کند، براي سلامتي و فرج او هميشه دعا کند و بگويد: «اللهم کن لوليک الحجة بن الحسن...»(مفاتيح الجنان، اعمال شب 23 ماه مبارک رمضان). در هر محفل و مجلسي ياد حضرت را زنده کند و مردم را با او آشنا سازد تا مردم همگي منتظر ظهور باشند. امام عصر(عج) در پيامي چنين فرمود: «اگر شيعيان ما ـ که خداوند آنان را در راه طاعتش ياري دهد ـ در وفاي پيماني که از ايشان گرفته شد اجتماع کرده و مصمم باشند؛ البته نعمت ديدار از آنان به تاخير نمي افتد و سعادت ملآقات ما براي آنان با معرفت کامل و راستين نسبت به ما، تعجيل مي گردد».(بحار الانوار، ج 53 ، ص176)

البته نبايد فراموش کرد که يک پيرو واقعي در همان گام‌هاي نخستين، به انجام واجبات ـ به خصوص نماز اول وقت ـ و ترک محرمات توجه ويژه‌اي دارد، چرا که بدون اطاعت از اوامر خدا، سخن از انتظار و ياري حضرت معنا ندارد.

خداوند ايمان را همراه با عمل صالح باعث نجات مي‌داند: « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ * وَ الْعَصْرِ * إِنَّ الْإِنْسانَ لَفِي خُسْرٍ * إِلاَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ».

دين و ايمان اگر فقط زباني باشد زياني براي شيطان ندارد و او را از انسان جدا نمي‌کند. شيطان دشمن قسم خورده انسان است « فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ * إِلاَّ عِبادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ؛ قسم به عزت تو (اي خدا) آنان را (انسان‌ها) همگي آنها را گمراه مي‌کنم* مگر بندگانت را که از آنانند مخلصان» بنابراين بايد حرکت کرد تا طعم دين را نيز بهتر چشيد و آن را زيباتر فهميد.

اما در مورد ياوري حضرت، اولا بايد بدانيد ياران حضرت را سه گروه تشکيل مي دهند:

الف. 313 که ياران خاص هستند؛

ب. ده هزار نفر ؛

ج. عموم شيعيان و محبان.

در روايتي از امام جواد(ع) آمده است: «پس هنگامي که اين تعداد (313 نفر) از اهل اخلاص گرد او (در مکه و به اذن خدا) جمع شدند، خدا امر او را ظاهر کند. پس هنگامي که براي او عقد (ده هزار نفر مرد) کامل شد، به اذن خداي عزوجل خروج مي کند».(کمال الدين، ج2، ب36، خ2).

و ثانيا چرا نتوانيد؟ مگر راه تفکر و تدبر و يافتن راه صحيح و گام برداشتن در آن، به روي شما بسته شده است؟

و ثالثا چرا فکر مي‌کنيد دعا و دين دروغ است؟ آيا نمي‌شود نگاه شما اشتباه باشد؟

خواهرم! تفکر کن و بپرس، سپس عمل کن تا شيريني ارتباط با خدا و امام را درک کني.

آماده شنيدن سؤالات و حرفهايتان هستيم.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی