close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|ملاقات - 13
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

لطفاً يکى از ديدارهاى انجام گرفته با امام زمان ارواحنافداه را با ذکر اسناد آن بيان داريد؟

 

 

اگرچه برشمارىِ ديدارهاى رستگاران، در هيچ يک از دو دوره‏ى غيبت صغرى و کبرى امکان ندارد؛ چرا که لازمه‏ى احصا و شمارش آنها، به‏ويژه در روزگار غيبت کبرى، احاطه‏ى کامل بر جهانيان و برنامه‏هاى لطف امام زمان ارواحنا فداه است و اين دانش و احاطه تنها در اختيار خود آن امام بزرگوار است؛ ليکن به مصداق‏

 

«آب دريا را اگر نتوان کشيد

 

هم به قدر تشنگى بايد چشيد»

 

برخى از گفته‏هاى معتبر و مستند را در اين باب فهرست مى‏دهيم.

 

سوختگان ديدار يار و چشم به راهان عنايات همايونى او مجموعه‏هايى را در درازاى تاريخ گِردآورى کرده‏اند که ما آن‏ها را، به ترتيب تاريخ اثر، ياد مى‏کنيم. سپس يک ديدار مستند را مى‏آوريم:

 

1 - اصول کافى، نوشته‏ى ثقة الاسلام کلينى (م 329 ه)، ج 1 ، صص 514 - 525 داراى 31 حديث.

 

2 - الإرشاد، شيخ مفيد (م 413 ه) چاپ مجموعه‏ى مصنّفات، ج 11 ، صص 351 - 367 ، در باب ديدارها و معجزات امام زمان‏عليه السلام.

 

3 - کمال الدّين، شيخ صدوق (م 381 ه)، صص 434 - 479 ، 26 حديث و داستان ديدار.

 

4 - غيبت، شيخ طوسى (م 460 ه)، صص 152 - 172 ، ذکر ديدارها و معجزات.

 

5 - علم اليقين، فيض کاشانى (م 1091 ه)، ج 1 ، ص 201 حاوى احاديثى در ديدارکنندگان.

 

7 - إثبات الهداة، شيخ حرّ عاملى (م 1104 ه)، ج 7 ، صص 270 - 383 شامل 170 حديث در معجزات و ديدارها با امام عصرعليه السلام.

 

8 - حلية الأبرار، سيد هاشم بحرانى (م 1109 ه)، ج 7 ، صص 522 - 548 در احاديثى که ديدار او را به‏طور ضمنى تأييد مى‏کند در حالت ولادت و پس از آن، تا هنگام شهادت پدرش امام حسن عسکرى‏عليه السلام.

 

9 - روزنه‏هاى به خورشيد (ترجمه‏ى تبصرة الولىّ)، سيد هاشم بحرانى (م 1109 ه) مترجم: سيد حسن افتخارزاده، شامل 55 حکايت ديدار.

 

10 - گزيده‏ى کفاية المهتدى نوشته‏ى سيد محمّد ميرلوحى اصفهانى (قرن 11 ه)، صص 250 - 255 شامل نام بار يافتگان.

 

11 - بحارالانوار، ملّامحمّد باقر مجلسى (م 1111 ه)، ج 52 ، صص 1 - 89 .

 

12 - جنّة المأوى، ميرزا حسين نورى (م 1320 ه) ضميمه‏ى بحارالانوار 53 : 200 - 236 داراى 59 ديدار.

 

13 - نجم الثاقب، ميرزا حسين نورى (م 1320 ه) باب هفتم داراى صد داستان ديدار.

 

14 - منتخب الأثر، لطف اللَّه صافى گلپايگانى (معاصر)، صص 358 - 381 در ديدارهاى دوران غيبت صغرى و صص 412 - 420 در 13 داستان تشرّف در غيبت کبرى.

 

15 - رعاية الإمام المهدى‏عليه السلام، على کريمى جهرمى (معاصر)، حاوى حدود 30 داستان عنايت از جانب امام عصرروحى فداه نسبت به مراجع و بزرگان دين.

 

کتاب‏هاى ياد شده جز شماره‏هاى 9 و 15 عربى است.

 

اکنون تشرّفى را از کتاب ارزنده‏ى کمال الدّين مرحوم صدوق نقل مى‏کنيم:(127)

 

احمدبن اسحاق‏بن سعد اشعرى گويد: به حضور ابومحمّد حسن‏بن على (امام يازدهم)عليه السلام مشرّف شدم. در انديشه بودم که از او درباره‏ى جانشينش پرسش کنم. پيش از آن‏که من سخنى بگويم، آن حضرت ابتدا کرد و فرمود:

 

«احمدبن اسحاق! همانا خداوند - تبارک و تعالى - از آفرينش آدم تاکنون و تا برپايى رستاخيز، زمين را از حجّت خود خالى نخواهد گذاشت؛ چرا که به‏خاطر حجّت خدا، بلاها از زمين برداشته مى‏شود؛ باران فرود مى‏آيد؛ برکت‏ها از زمين بيرون مى‏آيند.»

 

احمدبن اسحاق گويد: عرض کردم: اى فرزند رسول خدا، پس امام و جاى‏نشين پس از شما کيست؟ در اين‏جا آن حضرت با شتاب به پا خاست و وارد اندرون شد. لحظاتى بعد بيرون آمد؛ در حالى که پسر بچّه‏اى سه ساله، مانند قرص شب چهارده، بر دوش داشت! فرمود:

 

«احمدبن اسحاق! اگر نه تو نزد خداى - عزّوجلّ - و حجّت‏هاى او جايگاه ويژه داشتى، فرزندم را به تو نشان نمى‏دادم. او هم نام و هم کنيه‏ى رسول خداصلى الله عليه وآله وسلم است؛ همان است که زمين را از عدل و داد پُر مى‏کند؛ همان گونه که از ستم و بيداد پُر شده باشد.

 

اى احمدبن اسحاق! او در ميان اين امّت همانند خضر و ذوالقرنين است. به خدا سوگند که او غيبت خواهد کرد. در آن غيبت، از امتحان و هلاکت بيرون نمى‏آيند مگر آنان که خداوند - عزّوجلّ - بر ايمان به امامت استوارشان داشته و به دعا براى تعجيل فرج و ظهور، موفّق گردانيده است.»

 

احمدبن اسحاق گويد: عرض کردم: مولايم! آيا علامتى هست که قلبم آرام گيرد؟

 

در اين‏جا کودک به لهجه‏ى عربى فصيح به سخن آمده فرمود:

 

«منم بقية اللَّه در زمين خدا و انتقام گيرنده از دشمنان خدا. (اى احمدبن اسحاق) پس از ديدار، ديگر در پى اثر و علامت مباش!»

 

احمدبن اسحاق گويد: با شادى و سرور از خانه‏ى امام حسن عسگرى‏عليه السلام بيرون آمدم. صبح روز بعد دوباره به خانه‏ى آن حضرت برگشتم و عرض کردم: اى فرزند رسول خدا، بسيار خوش حال شدم که بر من منّت گزاريد. سنّت جانشين شما از خضرو ذوالقرنين چيست؟ فرمود: درازى پنهان زيستى اى احمد!»

 

گفتم: يعنى غيبت و پنهانى او به درازا مى‏کشد؟

 

فرمود: «به پروردگارم سوگند، آرى؛ تا بدان جا که بيشتر معتقدان به امامت او از ايمان خود برمى‏گردند و بر ايمان استوار نمى‏ماند مگر آن‏که خداوند بر ولايت ما از او پيمان گرفته و ايمان را در قلب او نبشته و او را به روحى از سوى خود تقويت فرموده است.

 

اى احمدبن اسحاق! اين است امر و سرّ و غيبى از خداوند! آن را نگه دار و کتمان کن و از سپاس‏گزاران باش که فرداى قيامت در علّيين هم راه ما خواهى بود.»

 

خواننده‏ى عزيز اين ديدار نکاتى را دربردارد و از اين روى آن را برگزيديم. خواستاران ديدارهاى ديگر روزگار غيبت صغرى و کبرى به کتب معرّفى شده مراجعه فرمايند.

 

لازم به يادآورى است که شيخ صدوق يکى از بزرگ‏ترين و موثّق‏ترين محدّثان شيعه به شمار مى‏رود و کتاب «من لا يحضره الفقيه» يکى از چهار کتاب اصلى معتبر شيعه است. او کتاب کمال الدين را به دستور خود امام زمان‏عليه السلام نوشته است و خود به دعاى آن حضرت متولّد شده است. (ر.ک: مقدّمه‏ى کمال‏الدّين)

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی