close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|ملاقات -2
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

توقيعه اي در دانش نامه ي جهان اسلامدرموردحلاج است که درآن حضرت مهدي (ع) حلاج رالعن مي کند مي خواستم از صحت وسقم اين روايت که آياازجانب معصوم رسيده يا خير اطلاعاتي رادراختيارم بگذاريدپاسخ :

روايتي که بدان اشاره شد، در کتاب احتجاج طبرسي آمده است و مرحوم علامه مجلسي نيز اين روايت را در بحار الانوار، از کتاب احتجاج نقل کرده اند.

 

اما احاديث کتاب احتجاج طبرسي فاقد سند مي باشند و به اصطلاح «مرسله» مي باشند که از نظر ما ضعيف است و نمي توان به آنها استناد کرد. مرحوم طبرسي، صاحب کتاب احتجاج در مقدمه کتاب مي فرمايد چون اين احاديث معروف و مطابق با حکم عقل و بناء عقلا بوده است، من سند آنها را حذف کرده ام.[1]

 

به هر حال به هر دليل که ايشان سند احاديث را حذف کرده باشند، فعلا اين کتاب فاقد سند است، و علماء آن را قابل استناد نمي دانند از بحث سند اين روايت که بگذريم، بايد ديد که اين فرد چه استفاده اي از اين روايت مي خواهد بکند؟ آيا منظور ايشان اين است که علماي شيعه براي از بين بردن مخالفان و رقباء خود حديث جعل مي کرده اند؟ يا با تمسک به احاديثي، يکديگر را تکذيب مي کرده اند و رقيب را به اين وسيله از ميدان بدر مي کرده اند؟!

 

اگر منظور اين فرد اين نکته باشد بايد بگوئيم که بر طبق عقيده شيعه، معصومين تنها چهارده نفر هستند و ديگران حتي علماء بزرگ و حتي نواب خاص امام زمان«عج» انسان هاي ممکن الخطا هستند و از آنجايي که انسان موجودي است صاحب اختيار، ممکن است که در يک زمان در صراط مستقيم و طريق هدايت باشد و در زماني ديگر از راه راست منحرف شود. نمونه هاي زيادي از صحابه پيامبر اکرم«ص» داريم که در زمان آن حضرت در برهه اي در مسير هدايت بودند ولي بعد از آن در زمان هاي بعد، از صراط مستقيم منحرف شدند.

 

در ميان ياران ائمه عليهم السلام نيز نمونه هاي زيادي از اين افراد به چشم مي خورد، دليل آن هم روشن است. زيرا صحابه پيامبر و ياران ائمه عليهم السلام، همگي از انسان هاي معمولي و صاحب اختيار بوده اند.

 

در ميان علما اسلام نيز افراد زيادي را مي شناسيم که در قسمتي از عمرشان دچار انحراف فکري شدند و حتي متاسفانه از مسير اسلام و جاده ايمان بيرون رفتند. اين واقعيتي است انکار ناشدني.

 

اما اينکه گروهي از افراد بي تقوا نيز ممکن است براي رهايي از رقباي خود با تهمت و افترا و تکفير آنها را از ميدان بدر کنند، نيز قابل قبول مي باشد و اين دليل بي ايماني و بي تقوايي افراد سودجو است. و متاسفانه اين سوء استفاده ها در همه اديان و در همه فرق و مذاهب اسلامي بوده است و اديان الهي و اسلام هميشه گرفتار چنين نقشه هايي بوده است.

 

ولي چنين فتنه هايي دليل ضعف و ناقصي در اصل دين نمي شود. و اگر چنين سوء استفاده هايي در تشيع يا در مسأله نيابت امام زمان عليه السلام، ديده شود، دليل بر ضعف و نقص تشيع و امامت و مرجعيت شيعه نيست. آنچه ما از آن دفاع مي کنيم، اصل دين و اصل امامت و امامت خاصه ائمه معصومين عليهم السلام است ولي اينکه اين موارد ممکن است مورد سوء استفاده عده اي قرار بگيرد، قابل انکار نيست و بايد با بالا بردن سطح آگاهي خواص و عوام جامعه اسلامي، از اين امور پيشگيري شود.

 

با اين حال، ما با مراجعه به تاريخ در مي يابيم که شلمغاني از جمله علمايي بود که گر چه شيعه و مورد وثوق بود، اما در نهايت به انحراف و دوري از اسلام سوق پيدا کرد و حال از شما مي پرسيم در زماني که بدعت ها ظاهر گردد و عده اي بخواهند از نام حضرت ولي عصر«عج» سوء استفاده کنند و دست به کارهاي باطل بزنند، آيا راهي بغير از آگاهاندن مردم از وجود انحراف وجود دارد؟

 

براي آگاهي بيشتر، به دائرة المعارف تشيع، ج 10، ص 41 تا 61 مراجعه نمائيد

 

يقينا حسين بن روح از نواب خاص امام زمان«عج» است و او کسي نيست که براي نام و نان بخواهد کسي را تکفير کند و يا... . بهر حال اگر سند روايت را هم بپذيريم، باز مي گوئيم که وظيفه علماي راستين، اقتضاء مي کند که دروغ دروغگو را افشا کنند، و راه صحيح و خط مستقيم ولايت را تبيين نمايند و کار حسين بن روح در همين راستا بوده است.

 

شيخ طوسي در کتاب غيبت، ص 400 به بعد، در ذم منصور حلاج مي نويسد که ايشان ادعاي بابيت نمودند و نقل فرمود که: حلاج ابوسهل نوبختي را به کيش خود فراخواند، ابو سهل از وي خواست که براي اثبات ادعاي خود مبني بر دارا بودن و توانايي بر انجام کرامات، ريش سفيدش را به ريش سياه تبديل کند. حلاج چون از اين کار ناتوان بود، از دعوت خود صرف نظر کرد.

 

بهر حال اگر هم عقايد و افکار حلاج را نتوانيم از طريق روايات صحيح ثابت کنيم، که منافات با عقايد صحيح دارد يا نه، همين مقدار مي دانيم که افرادي همچون حسين بن روح از نواب خاص امام زمان«عج» محسوب مي شوند و دامن اين چنين افرادي از اين تهمت مبري است که علماي شيعه بخاطر امور شخص و حب نفس از همديگر انتقام گرفته اند.

 

[1] - تهراني، الذريعه الي تعاليف الشيعه، ج1، کتاب احتجاج طبرسي.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی