close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|ملاقات - 44
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

ديدار امام زمان يا نماينده ايشان چه برکاتي دارد ؟ و آيا اگر کسي نماينده ايشان را ببيند وظايف خاصي به دوش دارد؟

 

پاسخ: الف.فوايد و آثاري بر ديدار ولي عصر(ع) مترتب است از جمله:

ـ اثبات وجود حضرت، انسان با ديدن امام خويش اطمينان قلبي بيشتري به وجودش پيدا مي‌کند و دچار ترديد نمي‌شود.

ـ حضور حضرت، ديدار باعث مي‌شود آدمي دريابد حضرت، در ميان مردم حضور دارد و آنان را مي‌بيند و بر احوالشان آگاه است، لذا خود را تنها نمي‌داند.

ـ برکات و آثار، ملآقات با امام زمان(ع) و استشمام نفس روحاني او و هم نفس شدن با عبد صالح خدا، در جان و روح انسان اثر معنوي دارد. انسان را با خدا آشناتر و به او نزديک‌تر مي‌کند و از شيطان و آلودگي‌ها دورتر مي‌کند، و خواسته‌هايي که بنابر مصلحت است، مورد اجابت کامل واقع مي‌شود، تزکيه نفس و طهارت باطن را در آدمي تقويت مي‌کند، و روحيه عبادت و عبوديت و عمل به وظايف ديني را در انسان شديد‌تر مي‌کند.

ب. ديدار ولي خدا پاسخي است به يک نياز و ميل دروني انسان. انسان از لحاظ وجودي و روحي با امام زمان(ع) رابطه دارد. از اين رو، در درون جان خود حضور در محضر او را خواستار است، و با ديدن او آرامشي خاص در آدمي ايجاد مي‌شود. همان گونه که ابراهيم خليل(ع) با درخواست ديدن چگونگي زنده شدن مردگان به دنبال آن آرامش و اطمينان نفس بود. به علاوه در اين ديدار‌ها، هدايت و راهنمايي و عنايت ويژه شامل حال انسان مي‌شود.

ج. ديدار حضرت، لطفي است که شامل حال فرد مي‌گردد و لذا بايد با طهارت نفس بيشتر اين حال با صفا و اين لطف را حفظ کند. آدمي بايد بداند حضرت او را دوست دارد، و انسانيت، عبوديت و سعادت او را مي‌خواهد. از اين رو، بايد در طريق بندگي بيشتر خدا گام بردارد و خود و محيط و جامعه را در مسير صحيح زندگي قرار دهد و ياد و معرفت نسبت به حضرت را زنده کند.

موجب ازدياد حافظه است. به او گفتند: پس چرا فلاني که مويز بسيار مي‏خورد، حافظه‏اش کم است ؟

عالم گفت: اکنون که مويز مي‏خورد حافظه‏اش اين است؛ اگر مويز نمي‏خورد چه حافظه‏اي مي‏داشت؟!

نماز در بازداري از گناه اثر دارد. اما کيفيت نماز و اثر پذيري از آن متفاوت است و شايد هوا و هوس‏هاي دروني شخص مانع تأثير نماز مي‏شوند و آن را از اثر مي‏اندازند. نماز او در حد توان خود جلوي دشمن دروني را گرفته است و مانع از فحشا و منکر شده است؛ ليکن نفس اماره‏اش بسيار قوي بوده است. اين نکته نيز مسلم است که نماز با کيفيت و نيرومند مانع از تسليم او در برابر شيطان نفس خواهد شد.

فضيل بن عياض سرکرده دزدان بود، به کاروان‏ها و خانه‏هاي مردم يورش مي‏برد و کالا و دارايي‏شان را به سرقت مي‏برد، مردم نه از دست او و دار و دسته‏اش در امان بودند ونه قادر به منع او بودند. دستگاه حکومتي نيز توان بازداشتن او را نداشت. اما اين فضيل به خاطر ايمان مختصري که داشت، نمازش را به جاي مي‏آورد. در نهايت همين امر مانع زشت کاري او گرديد.

نيمه شبي از ديوار خانه‏اي بالا رفت تا گناهي ديگر انجام دهد. ناگهان‏صدايي شنيد .چون گوش فرا داد. تلاوت اين آيه را از صاحب آن صدا شنيد:

«الم يان للذين امنوا ان تخشع قلوبهم لذکر الله؛ آيا مؤمنان را وقت آن نرسيده است که دل‏هايشان براي خدا فروتن گردد» (سوره حديد، آيه 16).

ناگهان به خود آمد واشکش فرو ريخت، از ديوار فرود آمد و به سمت خانه‏اش روان گرديد در حالي که مرتباً مي‏گفت: خداوندا! آري وقت آن رسيده است.

اثر بخشي نماز علت تامه براي منع از معصيت شمرده نمي‏شود. تاثير آن نيز به گونه‏اي نيست که تخلف نپذيرد. ممکن است موانعي، اثر نماز را خنثي کند؛ ولي اگر مانعي جلوي تأثير آن را نگيرد مسلماً فايده خواهد بخشيد. نماز و ياد خدا و موانعي که اثر آن را خنثي مي‏کند، مانند دو کفه يک ترازو است؛ اگر کفه نماز سنگين‏تر شود، نماز گزار از گناه باز مي‏ماند واگر کفه موانع سنگين شود، نمازگزار از ياد خدا و حقيقت نماز منصرف و متوجه امور ديگري مي‏گردد و چه بسا که مرتکب گناهان گردد.

بايد دانست که اگر اشکالي در عدم تأثير هست، در نمازگزاري است که چنين نمازي را به جا مي‏آورد.

45-پرسش: راههاي ارتباط با حضرت مهدي چيست؟ آيا ممکن است به صرف خواندن بعضي دعاها با حضرت ديدار کرد؟

 

پاسخ: در مورد اين که چگونه مي‌شود با امام زمان(ع) ديدار کرد، بايد گفت: الان زمان غيبت است؛ يعني، حضرت غايب مي‌باشد و قرار نيست شيعيان و دوست داران حضرت با ايشان ديدار کنند. بنابراين به دنبال ديدار بودن و اين در و آن در زدن براي ديدار صحيح نيست و ممکن است انسان را گرفتار دام شيادان و مدعيان دروغين نمايد يا گرفتار خرافات و خيالات کند.

بهترين ارتباط در زمان غيبت، ارتباط روحي و معنوي با امام زمان(ع) است که در پاسخ سؤالات بعد به آن مي‌پردازيم. جمله‌اي را هم که ذکر کرده‌ايد "آيه" نيست. آيه به جملات قرآن گفته مي‌شود. علاوه بر اين دستورالعمل گفته شده در جايي نيامده است، بنابراين اعتبار ندارد و درست نيست.

البته حضرت خود به ديدار افرادي مي‌رود و اين سعادت را شامل حال آنان مي‌کند، اما ديدار به دست ما نيست تا کاري بکنيم و امام را ببينيم. بهترين کار عمل به وظايف شرعي و انجام دادن دستورات الهي و داشتن تقوا و پاکي است.

البته در بعضي از دعاها آمده است که اگر کسي آن را بخواند، توفيق ديدار امام را مي‌يابد. اما بايد توجه داشت که تنها دعا اثر ندارد و انسان بايد شرايط ديگر را نيز داشته باشد تا دعا مؤثر واقع شود.

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی