close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|ملاقات - 8
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

از نگاه مکتب تشيع، تعميق پيوند عاطفى با امام زمان‏عليه السلام چه ضرورتى دارد؟

 

پاسخ: هر حقيقتى با دو ساحت از سطوح شخصيت آدمى، مى‏تواند ارتباط برقرار سازد: ادراکى و عاطفى؛ اگر پديده‏اى (با سنخى از وجود خود) در دستگاه شناخت و ذهن آدمى، حضور يابد، در اين صورت انسان با آن حقيقت، «عقد العقل» برقرار کرده است، و چنانچه اين امر در دستگاه عاطفى وى نفوذ کند و تأثير مثبت به جاى گذارده و احساسات ملايم - نه منافر - او را برانگيزد، به برقرارى «عقدالقلب» مى‏انجامد.

 با تحقق عقدالعقل و بروز واکنش ادراکى، عنصرى به نام «بينش» براى آدمى حاصل مى‏شود و با شکل‏گيرى عقد القلب و بروز واکنش عاطفى مثبت، يک «گرايش» در نهاد وى صورت مى‏بندد. فرآورده‏ى اين دو نوع واکنش، الزاماً با يکديگر پيوند و تلازم ندارند؛ يعنى بسيارى از بينش‏ها در سطح ادراکى باقى مى‏مانند و به سطوح عاطفى نفوذ نمى‏کنند و در مقابل، بسيارى از احساسات و اميال نيز بر بنيان و زيرساخت معرفتى، استوار نيستند.

 

 در اين ميان، «ايمان» نه آن بينش است و نه اين گرايش. ايمان نه عقدالعقل مجرّد است و نه عقدالقلب صرف. ايمان گرايشى بنيادين و ژرف و متعالى است که بر پايه‏ى يک بينش استوار است.

 

 ايمان آن‏گاه در نهاد آدمى شکل مى‏گيرد که نهال معرفتى که در ذهن وى غرس شده، ريشه‏هاى خود را در اعماق دل وى جاى دهد. ايمان يک کشتى بادبانى است که عقربه‏ى قطب نماى گرايش آن بر مدار يک معرفت شورانگيز تنظيم شده باشد.

 

 ايمان يعنى اعتقاد و گرايش، ايمان يعنى مجذوب شدن به يک فکر و پذيرفتن يک فکر.

 

 مجذوب شدن به يک فکر دو رکن دارد: يک رکنش جنبه‏ى علمى مطلب است که فکر و عقل انسان آن را بپذيرد، يک رکن ديگر، جنبه‏ى احساساتى آن است که دل انسان به آن گرايش داشته باشد.

 

  گرايش‏هاى والا و معنوى و فوق حيوانىِ انسان، آن‏گاه که پايه و زيربناى فکرى پيدا کند، نام ايمان به خود مى‏گيرند.

 

 بنابراين، مى‏توان به اين جمع بندى رسيد که ايمان از دو مؤلفه‏ى «معرفت به يک حقيقت متعالى» و «دل باختن بدان حقيقت» تشکيل مى‏گردد.

 

 اکنون که مقوّمات ايمان و مقدّمات حصول آن را بازشناختيم، اين مطلب به روشنى فهميده مى‏شود که براى منجى باوربودن و ايمان به مهدى داشتن، تنها شناخت آن حضرت و امور مربوط به ايشان کفايت نمى‏کند، کسى که به بقيةاللَّه و حجت زمان، ايمان دارد که پس از کسب معرفت، از راه دل با مولا و مقتداى خود انس بگيرد و با آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست، پيوند عاطفى برقرار سازد و دل در گرو مهر او نهد.وصايايى که ذيلاً و به شکلى گذرا از رسول معظم اسلام‏صلى الله عليه وآله وسلم و ائمه معصومين‏عليهم السلام در مورد وظايف مواليان امام غايب در قبال آن حضرت، ذکر مى‏شود، به واقع توصيه‏هاى راهبردى و دستورالعمل‏هايى روان شناختى و غيرمستقيم براى ايجاد اين پيوند عاطفى، انس روحى و علاقه‏ى قلبى است:

 

 1. هديه دادن به آن حضرت با هزينه کردن در مصارف مورد علاقه و رضاى ايشان.

 

 2. تجديد بيعت با او.

 

 3. گريستن و اشک ريختن در فراق امام.

 

 4. تشکيل مجالس احياى ياد امام.

 

 5. بجاآوردن مراسم حج به نيابت از گل نرگس و صدقه دادن براى سلامتى يوسف زهرا.

 

 6. ترک اعمالى که خاطر امام را آزرده مى‏سازد.

 

 7. اصرار در دعا براى لقاي قبله‏ى دلها.

 

 8. اهداى ثواب نمازهاى مستحبى به محضر قطب عالم امکان.

 

 9. نثار درود و صلوات بر حضرت.

 

 10. توسل و استغاثه به ساحت ولى عصر.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی