close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|اصحاب و یاران 10
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

آيا 313 يار امام زمان عليه السلام قبل از ظهور با آن حضرت ديدار دارند؟ چگونه در روز ظهور به آن حضرت مي پيوندند؟ آيا آنها قبل از ظهور خبر دارند كه از جمله ياران آقا هستند؟

 

ياران حضرت مهدي (عج) از گوشه و كنار جهان گرداگرد او جمع مي شوند. درباره شيوه آگاهي سپاهيان از قيام و گرد هم آمدن آنان در مكه، روايات به شيوه هاي گوناگوني اشاره دارد. بعضي شب در بستر خود به خواب رفته اند و صبحگاهان خود را در محضر امام (ع) مي بينند. برخي با طي الارض ـ پيمودن مسافت طولاني در مدت كوتاه ـ به حضرت مي پيوندند و گروهي پس از آگاهي از قيام به وسيله ابرها نزد حضرت مي آيند.

به روايتي در اين باره توجه فرماييد:

امام صادق (ع) مي فرمايد: «هنگامي كه به حضرت مهدي (عج) اذن خروج و قيام داده شود، خداوند را با نام عبري آن مي خواند. در آن هنگام يارانش ـ كه سي صد و سيزده نفرند و همانند ابرهاي پاييزي پراكنده اند ـ مهيا مي شوند و آنان همان صاحبان پرچم ها (و فرماندهان) هستند. برخي از آنان شب هنگام در حالي كه در بستر آرميده اند، ناپديد مي شوند و به هنگام صبح خود را در مكه مي بينند و برخي به هنگام روز سوار بر ابرها ديده مي شوند. آنان با نام خود و پدر و فايل و شهرت شناخته مي شوند».

مفضل بن عمر مي گويد: عرض كردم: فدايت شوم؛ كدام دسته از نظر ايمان در مرتبه برتري قرار دارند؟ حضرت فرمود:آنان كه بر فراز ابرها در حركت خواهند بود، همان ناپديد شدگانند كه در شان آنان اين آيه مباركه فرود آمده است: «أَيْنَ مَا تَكُونُوا يَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِيعًا (بقره(2) آيه 148) هر كجا باشيد، خداوند همگي شما را خواهد آورد»

عبدالله پسر عجلان مي گويد: خدمت امام صادق (ع) سخن از قيام حضرت مهدي (عج) به ميان آمد. به حضرت عرض كردم: چگونه از ظهور حضرت آگاهي مي يابيم؟ فرمود: «صبح مي كنيد، در حالي كه زير بالش خود، نامه اي را مي بينيد كه در آن نوشته شده است: پيروي از مهدي كار معروف و خوبي است». ( بحارالانوار، ج52، ص 324؛ اثبات الهداه، ج 3، ص 582؛ ترجمه جلد13، بحارالانوار ص 916)

امام رضا (ع) مي فرمايد: «سوگند به خدا كه اگر قائم ما قيام كند، خداوند، شيعيان را از همه شهرها، نزد او گرد مي آورد». (مجمع البيان، ج 1 ، ص 231؛ اثبات الهداه، ج3، ص 524؛‌ نورالثقلين، ج1، ص 140، بحارالانوار، ج 52، ص 291)

نيز امام صادق مي فرمايد: «در حالي كه جوانان شيعه، بر پشت بام ها خوابيده اند، ناگهان آنها را در يك شب و بدون وعده قبلي نزد حضرت مي آورند. آن گاه همگي صبحگاه نزد حضرت گرد مي آيند». (نعماني ، غيبه، ص 316؛ بحارالانوار، ج 52، ص 198؛ بشاره الاسلام، ص 198)

 

ديدار با حضرت

بر اساس روايات ياران ايشان بعد از ظهور به خدمت ايشان مي رسند و گويا پيش از آن ديداري نداشته اند .

اميرمومنان (ع) در اين باره مي فرمايد: «ياران مهدي (عج) ـ كه سي صد و سيزده نفرند ـ به سوي او مي روند و او را كه پنهان شده است، مي يابند و مي پرسند: آيا تو مهدي موعود هستي؟ مي فرمايد: «آري، ياري من!» آن گاه دوباره خودش را از آنهان پنهان مي كند و به مدينه مي رود. ياران حضرت چون آگاهي مي يابند، به سوي شهر مدينه به راه مي افتند و آن گاه كه به شهر مدينه مي رسند، امام پنهاني به شهر مكه باز مي گردد و يارانش براي پيوستن به حضرت به مكه مي روند. بار ديگر امام (ع) به شهر مدينه مي رود و چون ياران مدينه مي رسند، حضرت به سوي مكه حركت مي كند و اين رفتار سه بار تكرار مي شود».

امام (ع) ياران را اين گونه مي آزمايد تا از ميزان وفاداري ايشان آگاه گردد. پس از آن، در ميان صفا و مروه ـ در كعبه ـ ظاهر مي شود و خطاب به يارانش چنين مي گويد: «من به كاري دست نمي زنم، مگر آن كه شما با من بر شرايطي بيعت كنيد و بر آن پاي بند باشيد و چيزي از آن را تغيير ندهيد؛ من نيز هشت چيز را متعهد مي شوم». يارانش در پاسخ امام (ع) همگي مي گويند: ما به طور كامل تسليم هستيم و از تو پيروي مي كنيم و هر شرطي را كه قرار دهيد، مي پذيريم. بفرماييد آن شرايط چيست؟

حضرت به سوي كوه صفا در مكه به راه مي افتد و ياران نيز در پي او مي روند. در آنجا خطاب به آنان مي فرمايد: «با شما بر اين شرايط پيمان مي بندم:

1 ـ از ميدان رزم نگريزيد. 2 ـ دزدي نكنيد. 3 ـ عمل نامشروع انجام ندهيد. 4 ـ كارهاي حرام انجام ندهيد. 5 ـ كار منكر و زشت انجام ندهيد. 6 ـ كسي را جز به حق نزنيد. 7 ـ زر و سيم نيندوزيد. 8 ـ جو و گندم احتكار نكنيد. 9 ـ مسجدي را ويران نسازيد. 10 ـ به ناحق شهادت ندهيد. 11 ـ مومني را خوار و كوچك نكنيد. 12 ـ ربا نخوريد. 13 ـ در سختي ها و مشكلات پايداري كنيد. 14ـ فرد خداپرست و يكتاپرستي را لعنت نكنيد. 15 ـ شراب ننوشيد. 16 ـ لباس زربافت نپوشيد. 17 ـ لباس ابريشم و حرير بر تن نكنيد. 18 ـ شخص فراري را تعقيب نكنيد. 19 ـ خون حرامي را نريزيد. 20 ـ به منافق و كافر انفاق نكنيد. 21 ـ لباس خز نپوشيد. 22 ـ خاك را بالش خود قرار دهيد( شايد به اين معنا باشد كه فروتن و متواضع باشيد). 23 ـ از كارهاي ناشايست بپرهيزيد. 24 ـ به معروف امر كنيد و از منكر باز داريد.

اگر به اين شرايط، پاي بند شويد و رفتار كنيد، بر من واجب است كه جز شما را به عنوان ياور برنگزينم و نپوشم مگر آن چه شما مي پوشيد و نخورم جز، آن چه شما مي خوريد و بر مركبي كه شما سوار مي شويد،‌سوار شوم و هر جا كه شما باشيد، با شما باشم و هر جا كه رهسپار شويد، با شما بيايم و به نيروي كم خرسند و خشنود باشم و زمين را از عدل و داد آكنده سازم؛ آن سان كه از ستم و جور پر شده است و خدا را به گونه اي كه شايسته است،‌پرستش نمايم. من به آن چه گفتم، وفادار خواهم بود و به شما نيز به عهد خود وفا كنيد».

اصحاب مي گويند: راضي شديم و به آن چه فرمودي با تو بيعت مي كنيم. آن گاه امام علي (ع) با تك تك ياران (به نشانه بيعت) مصافحه مي كند (الشيعه و الرجعه، ج1، ص 157؛ عقدالدرر، ص 96)

البته بايد توجه داشت كه حضرت، اين شرايط و آزمايش را با نيروهاي ويژه انجام مي دهد؛ زيرا آنان در حكومت امام (ع) از كارگزاران خواهند بود و آنانند كه با كردار خوب خود، در گسترش عدالت در جهان نقش موثري دارند.

براي مطالعه بيشتر ر.ک:

1.نشانه هايي از دولت موعود ، نجم الدين طبسي

2.آينده جهان ، رحيم کارگر

 

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی