close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|اصحاب و یاران 11
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

الان در قرن بيست و يكم، امام زمان(عج) نياز به چه ياوراني دارد؟

 

امام زمان (عج) در اين دوران ياران و انصاري مي خواهد که داراي شرايط و ويژگي هاي زير باشند:

الف. شناخت همراه با احساس عشق و محبت به آن حضرت

 

شناخت اگر فاقد جنبه احساسات عميق قلبى باشد، به تنهائى محرك انسان نيست، همان گونه كه احساس علاقه بدون شناخت كافى، جهت‏دهى درستى به انسان نمى‏دهد. مثلاً در ارتباط با امام حسين(ع)، اگر فقط به شناخت تكيه شود، و اين شناخت با عواطف قلبى آميخته نشود، او را به درياى موّاج عزاداران حسين، سوق نمى‏دهد. . اهميت شناخت امام زمان(عج) به اندازه اى مهم است كه پيامبر(ص) فرمود: «من مات و لم يعرف امام زمانه مات ميتة جاهلية». اين سخن، گرچه مربوط به همه معصومين است اما در اين عصر شامل امام زمان(عج)مى‏گردد.

ب. مواظبت در امر دين

 

هر چه به زمان حضور نزديك مى‏شويم، جريان باطل فضاى فكرى و عملى جامعه را به بيشترين ميزان ممكن، مى‏آلايد. در چنين شرايطى، پا برجا و ثابت قدم بودن در باورهاى دينى، مشكل‏تر است. ياران امام زمان(عج)، بايد با جديّت تمام، در اين راستا، كوشا باشند: «عن على بن جعفر عن اخيه موسى بن جعفر(ع) قال: اذا فقد الخامس من ولد السابع فاللّه اللّه فى اديانكم لا يزيلكم عنها احد، يا بنىّ انه لابد لصاحب هذا الامر من غيبة حتى يرجع عن هذا الامر من كان يقول به، انّما هى محنة من اللّه عزّوجلّ امتحن بها خلقه، لو علم آباءكم و اجدادكم دينا اصح من هذا لاتّبعوه...؛ على بن جعفر از برادرش موسى بن جعفر(ع) نقل مى‏كند كه فرمود: هرگاه پنجمين فرزند هفتمين امام ناپديد شود، خدا را، خدا را، نسبت به دينتان مواظب باشيد. مبادا كسى شما را از دينتان جدا كند. پسر جان، ناچار صاحب الامر غيبتى كند كه معتقدين به امامت هم از آن برگردند. همانا امر غيبت، آزمايشى است از جانب خداى عزّوجلّ كه خلقش را به وسيله‏ى آن بيازمايد. اگر پدران و اجداد شما (امامان و پيغمبران پيشين)، دينى درست‏تر از اين سراغ داشتند، از آن پيروى مى‏كردند». V}(اصول كافى، ج 2، ص 132).{V

ج. انتظار ظهور

 

امام صادق(ع): «من مات منتظرا لهذا الامر كان كمن كان مع القائم فى فسطاطه»؛«هر کس در انتظار ظهور امام زمان(عج) بميرد، همانند فردي است که درخيمه آن حضرت همراه با ايشان است». (ميزان الحکمه ،ج1،ح1205).

كسى كه منتظر و چشم به راه ظهور و قيام جهانى نجات دهنده بزرگ و موعود امت‏ها است، بايسته است از نظر عملى، فكرى و اعتقادى نيز انتظار و آمادگى خود را نشان دهد. تنها با لقلقه زبان و ادعاى چشم به راه بودن، نمى‏توان خود را منتظر واقعى دانست!! البته مرحله نخست «انتظار سازنده»، باور به وجود منجى و اعتقاد به ظهور او و برپاداشت انقلاب جهانى به دست او است. سپس نوبت به اصلاح و همسوسازى رفتارها، گفتارها و پندارها با اين اعتقاد و باور است. وقتى انسان حقيقتاً منتظر كسى باشد، تمام رفتارها و سكناتش نشان از منتظر بودن او دارد. به عنوان مثال اگر منتظر ميهمان باشد، حتماً خانه را تميز و مرتب مى‏كند، وسايل پذيرايى را آماده مى‏كند و با لباس مرتّب و چهره‏اى شاداب، در انتظار مى‏ماند. چنين كسى مى‏تواند ادعا كند كه منتظر ميهمان است. اما كسى كه نه خانه را مرتّب كرده و نه وسايل پذيرايى را آماده نموده است و نه لباس مرتّب و تميزى پوشيده و نه اصلاً به فكر ميهمان بوده است ؛ اگر ادعا كند كه در انتظار ميهمان است. همه او را ريشخند كرده، بر گزافه‏گويى او خواهند خنديد!! P}لاف عشق و گله از يار زهى لاف دروغ‏{E}عشق بازان چنين مستحق هجرانند {E}{P

د. جلب رضايت امام

چيزي که داراي اهميت فراوان است پيروي از خواست و فرمان امام زمان(عج) و جلب رضايت ايشان است. رضايت و خشنودي ايشان نيز در پيروي کامل از احکام الهي و شريعت مقدس اسلام است ؛ زيرا آنها خواسته اي جز عمل به دين خدا و پايبندي به احکام الهي ندارند . به طور قطع عمل به دستورات الهي و ديني و جلب خشنود و رضايت ايشان و به ياد آن سرور بودن و براي تعجيل در ظهور آن حضرت دعا کردن، انسان را در مسير عبوديت راستين و بندگي حق قرار مي دهد و سعادت دنيا و آخرت او را در پي دارد .

 

ه. مبارزه و امر به معروف و نهى از منكر

علاقه‏مندان و ياوران حضرت مهدى(عج)، هيچ گاه نبايد سيره و روش پيامبر«ص» و اهل بيت او را فراموش كنند ؛ بلكه بايد همواره آن را در نظر داشته و آماده پيوستن به قيام جهانى حضرت مهدى(عج) باشند و در عين حال خود عليه ظلم و ستم و فساد، مبارزه كنند.

رسول گرامى اسلام فرمود: H}«لا يزالونَ قومٌ من امّتى يُقاتلون على الحقّ ظاهرين الى يوم القيامة»{H؛ V}نهج الفصاحه، ج 2، ص 516 ؛ منتخب الاثر، ص 514.{V ؛ «همواره گروهى از امت من تا روز رستاخيز، پيروزمندانه در راه حق نبرد مى‏كنند».

در روايات به نمونه‏اى از منتظران و شيعيان واقعى امام«ع» در عصر غيبت اشاره شده كه عليه ظلمت و فساد قيام مى‏كنند و راه امامان خود را تداوم مى‏بخشند و جانشين ولى‏عصر(عج) در روى زمين هستند.

امام صادق«ع» مى‏فرمايد: H}«فيَجعَلُ اللّه قم و اهلَها قائمين مقام الحجّة»{H؛ V}منتخب الاثر، ص 443.{V ؛ «خداى تبارك و تعالى، قم و اهل قم را قائم مقام حجّت قرار مى‏دهد» و نيز «قم به اين جهت قم ناميده شده كه اهل آن در محضر قائم آل محمّد(عج) گرد مى‏آيند و با او قيام مى‏كنند و از يارى او منحرف نمى‏شوند» V}همان، ص 485.{V.

و. حق خواهى و حق مدارى‏

تاريخ، صحنه حضور و نزاع دو گروه حقّ و باطل و دو انديشه طغيان‏گرى و حق‏گرايى است ؛ راه حقّ و صلاح، راه پيامبران و صالحان و راه باطل و كفر، راه شياطين و سردمداران زر و زور و تزوير است. اين دو گروه و نبرد ميان آنها، هميشه در جامعه بوده و همه ياران واقعى امام زمان(عج)، بايد پيرو و طرفدار حق و مخالف و دشمن باطل باشند. با ظهور حضرت مهدى(عج)، جهان شاهد مصاف نهايى حق و باطل و پيروزى و غلبه حق به رهبرى آن حضرت خواهد بود و منتظران ظهور نيز در هر حال بايد براى چنين مصافى آماده باشند و خود نيز بايد حق و حق خواهى را محور و مدار برنامه‏ها و فعاليت‏هايشان قرار دهند.

رسول خدا«ص» در اين زمينه مى‏فرمايد: H}«لا تَزالُ طائفة مِن اُمّتى على الحَقّ ظاهرين حتّى يأتى امرُ اللّه»{H؛ V}نهج الفصاحه، ج 2، ص 516 ؛ منتخب الاثر، ص 514 ؛ بحارالانوار، ج 51، ص 52.{V ؛ «گروهى از امت من همواره حق را آشكار مى‏كنند تا فرمان خدا (امر ظهور) فرا رسد».

حضرت على«ع» نيز مى‏فرمايد: H}«واللّه ما يكونُ ما تأملون حتّى يهلِك المبطلون و يضمحلّ الجاهلون و يأمن المتّقون...»{H؛ V}نهج البلاغه، ج 1، ص 198 ؛ الغيبة طوسى، ص 279.{V ؛ «به خدا سوگند! آنچه آرزو مى‏كنيد، تحقّق نمى‏يابد، مگر هنگامى كه باطل از بين رود و نادان‏ها نابود شوند و پرهيزگاران، آرامش خود را باز يابند...».

ز. استقامت و ايستادگى در سختى‏ها

«انتظار ظهور»، يكى از بزرگ‏ترين عوامل پايدارى، استقامت و مقاومت در برابر سختى‏ها و مشكلات عصر غيبت است. انتظار مسلمانان - به ويژه شيعيان - را در برابر ظلم‏ها، فسادها، زورگويى‏ها و انواع بلاها و سختى‏ها، ثابت و پا برجا نگه مى‏دارد و به آنان دل و جرأت مى‏دهد تا در برابر تهديدها، تطميع‏ها و سخت‏گيرى‏هاى دشمنان اسلام، خود را نبازند و از هيچ چيز و هيچ كس نهراسند.

پيامبر اكرم«ص» به مسلمانان صدر اسلام فرمود: «بعد از شما قومى خواهد آمد كه پاداش هر يك از آنها برابر پاداش پنجاه نفر از شما است». گفتند: اى رسول خدا! مگر نه اين است كه ما در حضور شما، در بدر و احد و حنين شركت كرديم و قرآن در ميان ما نازل شد؟! فرمود: «اگر آنچه بر آنها روى خواهد داد، بر شما روى مى‏داد ؛ شما نمى‏توانستيد چون آنها صبر و شكيبايى را پيشه خود سازيد» V}منتخب الاثر، ص 515 ؛ الغيبة طوسى، ص 275.{V.

و نيز فرمود: «... برادران من كسانى‏اند كه در آخرالزمان مى‏آيند و نديده، به من ايمان مى‏آورند... استقامت هر يك از آنها در دين خود، از كندن خارهاى گَوَن در شب تاريك و به دست گرفتن آتش گداخته، سخت‏تر است. آنها مشعل‏هاى هدايت‏اند كه خداوند آنان را از فتنه‏هاى تيره و تار، نجات مى‏بخشد» V}بحارالانوار، ج 52، ص 124.{V.

امام حسين«ع» نيز در اين باره مى‏فرمايد:

H}«... امّا الصابر فى غيبته على الاذى و التكذيب، بمنزلة المجاهد بالسيف بين يدى رسول اللّه»{H؛ V}همان، ج 51، ص 133.{V ؛ «... كسانى كه در زمان غيبت او در مقابل آزار و تكذيب، استقامت مى‏كنند، مانند كسانى‏اند كه در حضور رسول خدا شمشير زده‏اند».

 

ح. كسب آمادگى براى ظهور

امام صادق«ع» نيز فرموده است: «هر يك از شما بايد براى خروج حضرت قائم (سلاحى‏) مهيّا كند - هر چند يك تير باشد - خداى تعالى هرگاه بداند كسى چنين نيتى دارد، اميد آن است كه عمرش را طولانى كند تا آن حضرت را درك كند (و از ياران و همراهانش قرار گيرد V}الغيبة النعمانى، ص 321، ح 10{V

پس براى ظهور حضرت مهدى(عج) و يارى آن حضرت، بايد در هر لحظه‏اى آماده بود و خود را مهيّا نگه داشت و اين شامل آمادگى نظامى، جسمانى و... مى‏شود ؛ اما مهم‏تر از همه آمادگى فكرى، علمى و سياسى در عصر غيبت است.

و.اتحاد و همدلى‏

مهم‏ترين چيزى كه در عصر غيبت واجب است، يكپارچگى و اتحاد شيعيان و پاى بندى به عهدشان با امام زمان(عج) است. هرگونه اخلال در صفوف متحد منتظران، منافى با وظايف دينى آنان و كمك به دشمنان آن حضرت است.

امام(ره) در توقيع معروف خود به شيخ مفيد(ره) مى‏نويسد: H}«ولو انّ اشياعنا - وفقهم الله لطاعة - على اجتماع من القلوب فى الوفاء بالعهد عليهم لما تأخّر عنهم اليمن بلقائنا و لتعجلت لهم السعادة بمشاهدتنا على حق المعرفة منهم بنا»{H؛ V}بحارالانوار، ج 53، ص 177، ح 8.{V ؛ «اگر شيعيان ما - كه خداوند به اطاعت خويش موفقشان بدارد - در وفا به پيمانى كه با ما دارند، يكپارچه مى‏شدند و هرگز از ميمنت ملاقات ما محروم نشده و ظهور ما به تأخير نمى‏افتاد و البته سعادت حضور در محضر ما، با معرفتى حقيقى هر چه زودتر نصيبشان مى‏شد».

 

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی