close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات|اصحاب و یاران 25
loading...

جنبش منتظران ظهور

 

آيا 313 نفر تکميل شده اند و آيا ظهور منوط به تکميل تعداد آنها است ؟

 

به نظر مي‌آيد مراد شما اين است که آيا در ميان اين همه افراد، تعداد 313 نفر يار وجود ندارد؟ بايد گفت: همان‌گونه که يک رشته علل و عوامل باعث غيبت شد و مردم از نعمت وجود امام ظاهر محروم شدند، همچنين ظهور امام نيز مشروط به تحقق زمينه‌ها و شرايط آن است و تا اين شرايط فراهم نشود، ظهوري نخواهد بود. يکي از شرايط عمده، وجود ياوراني است که به همراه امام بار قيام را بر دوش بکشند و تا آخر از همراهي و ياري رهبر خود دست برندارند و او را تنها نگذارند. سدير صيرفي در گفت و گويي با امام صادق(ع) درباره عدم قيام مي‌گويد: حضرت مرا به خارج مدينه برد تا آن که وقت نماز، در محلي پياده شدم. امام صادق(ع) به جواني که در آن نزديکي بز مي‌چراند نگاهي کرد و فرمود: "اي سدير! به خدا قسم! اگر پيروان من به تعداد اين بزها بودند، بر جاي نمي‌نشستم(و قيام مي‌کردم). سدير گويد: بعد از تمام شدن نماز، حيوانات آن گله را شمردم و يافتم که عدد آنها از هفده تجاوز نمي‌کند.(کافي، ج2، ص190، ح4).

تحقق اين شرط، لازم است ، ولي کافي نيست، بلکه بايد زمينه‌هاي ديگر نيز فراهم شود که از مهم‌ترين انها، قابليت مردم براي پذيرش دولت حق است. به اين معنا که عموم مردم و جامعه بشري(نه گروهي خاص و در منطقه‌اي خاص) بايد به درجه‌اي از معرفت برسند که دريابند حکومت‌ها و مکاتب ساخته‌ي بشر، جوابگوي نياز مردم نيست و به وسيله‌ي اين‌ها، سعادت و عدالت واقعي به بشر هديه نمي‌شود.

خلاصه آنکه مردم، خود بايد ظهور عدالت را بخواهند و جهانيان را با زيبايي‌هاي دوران ظهور آشنا کنند و روحيه‌ي عدالت طلبي و ظلم ستيزي را در همه جا گسترش دهند.

مرحوم خواجه طوسي، در کتاب تجريد الاعتقاد، علت غيبت امام را کوتاهي مردم مي‌داند؛ چرا که اعمال و کردار مردم، باعث شد امام از ميان مردم برود. بنابراين بايد مردم از راه غلطي که رفته‌اند برگردند و امام را بخواهند تا ظهور صورت گيرد.

و از همين رو، شيخ صدوق در مقدمه‌ي کتاب کمال الدين مي‌گويد: ظهور حجت‌هاي الهي در مقامات پيشوايي خود، بر سبيل امکان و تدبير، نسبت به مردم زمان خودشان است. اگر حال(مردم) طوري باشد که امام بتواند تدبير و رهبري اوليايش را بر عهده بگيرد ـ يعني مردم حاضر باشند حرف او را بپذيرند و او بتواند اراده‌ي خدا را پياده کند ـ ظهور آن حجت، لازم خواهد بود و اگر وضع به گونه‌اي باشد که امام نتواند تدبير در رهبري اوليايش را بر عهده بگيرد و حکمت الهي، موجب پنهاني او گردد و تدبير نيز آن را اقتضا کند، خداوند او را در پشت پرده غيبت، نهان مي‌سازد تا زماني که وقت مناسب فرا رسد".

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  تبلیغات
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 640
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی