close
تبلیغات در اینترنت
اسخ به شبهات|اصحاب و یاران 62
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

با آنکه ظلم و ستم زياد شده ، پس چرا هر چه انتظار مي کشيم امام ظهور نمي کند ؟

 

پاسخ: در مورد سخن شما ابتدا لازم است حقيقت انتظار تا حدي روشن شود.

فرج، يعني نصرت و پيروزي و گشايش، مقصود از فرج، نصرت و پيروزي حکومت عدل علوي بر حکومت‌هاي کفر و شرک و بي‌داد است. بنابراين، انتظار فرج، يعني انتظار تحقق يافتن اين آرمان بزرگ جهاني است. منتظر حقيقي، کسي است که حقيقتاً، خواهان تشکيل چنين حکومتي باشد. اين خواسته آنگاه جدي و راست است که شخص منتظر عامل به عدل و گريزان از ستم و تباهي باشد وگرنه، انتظار فرج، در حد يک ادعا و شعار بي محتوا باقي خواهد ماند. از اين رو، در روايات آمده است که انتظار فرج، خود فرج است؛ زيرا، کسي که حقيقتاً منتظر فرج و ظهور حجت خدا و تاسيس حکومت عدل گستر او است، زندگي خود را بر پايه عدل و داد استوار مي‌سازد و او، انساني است که حضور و غيبت امام، در نحوه رفتار و سير و سلوک‌اش تفاوتي ندارد و قبل از تشکيل حکومت عدل او، چنين حکومتي را در زندگي خود پايدار ساخته است.

بنابراين، انتظار فرج حقيقي ، ريشه در معرفت به حق و عدل و ايمان و عشق به آن دارد و آثار آن نيز در عمل نمايان مي‌گردد و چنين حقيقت اصيل و عميقي با لفظ و شعار به دست نمي‌آيد و با بي تفاوتي و بي اعتنايي نسبت به مقدمات ديني و رسالت‌هاي انساني، در تعارض و تناقض است. از اينجا، نادرستي يک تفسير از انتظار فرج روشن مي‌شود؛ زيرا، بعضي بر اين تصور خام هستند که انتظار فرج، يعني بي تفاوتي نسبت به آنچه در جوامع بشر مي‌گذرد و دست روي دست گذاشتن به اميد اين که اما زمان ظهور کند و آنان را اصلاح کند. انتظار فرج، تعهد آفرين و مسئوليت‌ساز است و با بي‌تفاوتي و بي اعتنايي به سرنوشت بشر و حقيقت و فضيلت، منافات دارد.

انتظار فرج، يعني:

الف. معرفت امام معصوم و عادل و پيشواي فضيلت؛

ب. ايمان به امامت و قيادت رهبري الهي و عدالت پيشه؛

ت. عشق به عدالت و ارزش‌هاي انساني؛

ج. اميد به آينده‌اي روشتن و نويد بخش؛

د. تلاش براي برقراري حکومتي عدل پيشه و عدل گستر؛

و. رعايت موازين و قوانين ديني و اخلاقي؛

ز. داشتن روحيه‌ي تعهد و مسئوليت پذيري.

اين انتظار فرج است که بهترين اعمال و بهترين عبادت است و چنين منتظري، مقامي عالي دارد و هرگاه در زمان غيبت از دنيا برود، به منزله کسي است که پس از ظهور حضرت حجت(ع)، زنده و تحت فرمان او در راه خدا جهاد مي‌کند.(بحار الانوار، ج 52، ص125).

ممکن است مراد شما اين باشد که با توجه به اينکه در هر عصري و در هر ملتي که ظلم و ستم شود اعتقاد به ظهور منجي آخر الزمان بيشتر مي‌شود، وقتي در زماني که ما، در آن زندگي مي‌کنيم و ظلم و ستم در همه جا بيداد مي‌کند، باز هم اين عقيده بيشتر شده است و در واقع، براي خيلي‌ها به مانند يک افسانه تبديل شده است تا واقعيت، و حتي موجب دل سردي خيلي‌ها شده است. اين چگونه قابل توجيه است؟

در پاسخ بايد گفت: در روايات متعدد، از معصومان(ع) رسيده است که دوران غيبت، دوران امتحان و آزمايش مردم است. بايد تلاش کرد تا با تقويت باور‌ها و اعتقادات در مقابل سختي‌هاي زمان غيبت، مقاومت کرد و در عين حال، خود را براي ظهور و شرکت در قيام امام مهدي(ع) آماده ساخت. اين که بعضي از مردم، به خاطر طولاني شدن غيبت، گرفتار يأس و نوميدي مي‌شوند. به سبب ضعف ايمان و معرفت نسبت به حجت خدا و نيز عدم شناخت و آگاهي نسبت به شرايط ظهور است. اينان گمان مي‌کنند وقتي در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، ظلم و فساد فراوان گرديد، امام عصر(ع) بايد براي انتقام از ظالمان و برپايي عدالت، قيام کند، حال آن که ظهور عدالت و برپايي دولت مهدوي، مثل هر انقلاب و حکومت ديگري، نياز به تحقق شرايط و زمينه‌هايي دارد و آنها که طالب عدالت‌اند، بايد براي برپايي دولت عدل، تلاش کنند تا زمينه‌هاي آن، هر چه زودتر فراهم گردد، و روحيه ظلم پذيري و بي تفاوتي نسبت به وضع موجود جامعه را، به ظلم ستيزي و جديت تبديل کنند.

و ممکن است مراد شما اين باشد: چرا امام زمان(ع) با انسان‌ها در ارتباط نيست؟

دوراني که در آن قرار داريم، دوران غيبت امام زمان(ع) است، و ويژگي کلي و اصلي اين دوران، آن است که امکان ارتباط با آن وجود مقدس، براي کسي ميسر و ممکن نيست. بنابراين، انتظار ارتباط و ديدار، امري برخلاف حکمت و مصلحت امر غيبت است. اما اين، به آن معنا نيست که حضرت در ميان ما نباشد و ما از فيض حضور آن وجود مقدس بي بهره باشيم، بلکه حضرت، به صورت نا شناس، در ميان افراد رفت و آمد دارند و بر احوال مردم آگاهي دارند و آن چه به صلاح آنان و متناسب با فرايند ظهور است، انجام مي‌دهند. چه بسيار افرادي که از محضر آن عزيز بهره بردند و راهنمايي‌ها و ارشادات او را شنيده‌اند هر چند که او را نشناختند و يا حتي گفتار و هدايت‌هاي او را نيز نپذيرفتند. بنابراين، حضرت با ما ارتباط دارد و به عبارت دقيق‌تر او در ميان ما است، ولي ما از او غافل هستيم. البته در مواردي، برخي از افراد که به فيض حضور او رسيده‌اند، او را شناخته‌اند ـ که معمولاً اين شناخت، بعد از ديدار بوده است ـ و حظ اين ديدار را براي هميشه، براي خود حفظ کرده‌اند.

نکته‌اي که نبايد از آن غفلت داشت، اين است که عدم امکان ارتباط و يا حتي ديدار، علاوه بر آن که مطابق فلسفه‌ي غيبت است، علل و عوامل ديگري نيز مي‌تواند داشته باشد، مثلاً فرد، آمادگي ديداري را که به دنبال آن شناخت باشد ندارد و چنين ديداري، به مصلحت او نيست. يا روح و روان او، چنان تاريک و آلوده است که جايي براي وجود نوراني و مقدس حضرت، باقي نگذاشته است، يا خدا مي‌خواهد او را به وسيله فراق و دوري آزمايش و امتحان کند و ... .

از طرف ديگر، بايد توجه داشت که ارتباط مستقيم افراد با امام، زمينه‌ي استفاده‌هاي نا به جا و ادعاهاي دروغين را براي کساني که ظرفيت يا اهليت ندارند، ايجاد مي‌کند که منجر به فريب مردم و انحراف توده‌ها مي‌شود و خطرات آن، بر کسي پوشيده نيست.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی