close
تبلیغات در اینترنت
اسخ به شبهات|اصحاب و یاران 67
loading...

جنبش منتظران ظهور

 

لطفا در مورد انتظار ظهور کمي توضيح دهيد .

 

پاسخ: انتظار چشم به راه بودن است و به معني دقيق‌تر اميد به آينده روشن است. وقتي انسان، آينده را روشن و زيبا ببيند سعي مي‌کند به سوي آن برود و آن را نزديک و نزديک‌تر کند به اين دليل است که انتظار تنها يک حالت دروني نيست بلکه در انسان ايجاد حرکت و نشاط مي‌کند. در روايات انتظار بهترين عمل خوانده شده است. پيامبر فرمود: «افضل اعمال امتي انتظار الفرج؛برترين کار‌هاي امت من انتظار فرج است».(بحار الانوار، ج52، ص122).

انتظار به منتظر هويت مي‌بخشد و براي کار‌ها و تلاش‌هاي او سمت و سوي خاصي قرار مي‌دهد و آن زمينه سازي براي ايجاد يک جامعه خوب و با صلح و صفا و سرشار از ارزش‌هاي انساني است.

منتظر واقعي هم در راستاي معني صحيح انتظار، معني مي‌يابد. منتظر کسي است که به سوي آن آينده روشن گام برمي‌دارد. ابتدا خود را مي‌سازد و آراسته به ارزش‌هاي انساني و الهي مي‌کند و سپس در جهت ساختن محيط پيرامون خود اقدام مي‌کند او نسبت به اطراف خود بي تعهد و بي مسئوليت نيست همانگونه که در فساد محيط حل نمي‌شود. منتظر واقعي يک جريان سالم است که به اندازه شعاع وجودي خود جامعه را به سمت صلاح و سلامت مي‌برد.

امام صادق(ع) فرمود: کسي که دوست دارد از ياوران قائم(ع) باشد پس بايد منتظر باشد و در حال انتظار براي ورع و پرهيزگاري(و خودداري از زشتي‌ها) و بر محور اخلاق نيکو عمل کند.(غيبت نعماني، ص200).

انتظار مهدي(ع) ـ که انتظار آخرين حجت خدا و آخرين جانشين پيامبر خدا است ـ به تقويت بنيان‌هاي فکري و اعتقادي منتظر مي‌انجامد و از نظر رفتاري به رفتار او شکل مي‌دهد.

جامعه منتظر بايد ويژگي‌هاي زير را دارا باشد:

1. وحدت و همدلي: جامعه منتظر به سوي هدف معلوم و مشخص خود که هدفي الهي است متحد و هماهنگ پيش مي‌رود چون هدف يکي است، اختلاف و منيت و خودخواهي بسيار کم مي‌شود و همه تلاش مي‌کنند که جامعه به سمت جلو پيش رود، حال به نام من تمام شود يا به نام ديگري.

2. تعاون و همکاري:

افراد جامعه منتظر ـ به دور از تنگ نظري ـ پيوسته حال فقراء و نيازمندان جامعه را پيگيري مي‌کند و از آنان بي خبر نمي‌مانند.

امام باقر(ع) به گروهي از شيعيان فرمود: «از ميان شما آنکه نيرومند است ضعيف را ياري کند و آنکه بي نياز است با نيازمندان مهرباني ورزد و هر يک از شما نسبت به ديگري خيرخواهي کند».(بحار الانوار، ج52، ص123).

3. جامعه منتظر، محيط خود را رنگ و بوي مهدوي بخشيده و نام و ياد امام را در همه عرصه‌ها منتشر کرده و گفتار و کردار امام را به عنوان سرآمد همه سخنان و شيوه‌ها در همه جا به نمايش مي‌گذارند.

تشکيل محافل مهدوي و شرکت کردن فعال در آنها از جمله شاخصه‌هاي جامعه منتظر است.

4. جامعه منتظر در مقابل بدعت‌ها و انحراف‌ها در دين و رواج منکرات موضع مي‌گيرد و در حرکت‌هاي جمعي در مقابل آنها ايستادگي مي‌کند و مانع رشد جريانات انحرافي و بدعت‌ها مي‌شود.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  تبلیغات
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 640
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی