close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات / اوصاف حضرت
loading...

جنبش منتظران ظهور

لیتک کانال جنبش منتظران ظهور در تلگرام

با عرض سلام

قابل توجه کاربران محترم

لینک کانال "جنبش منتظران ظهور" در تلگرام به آدرس زیر می باشد .

https://telegram.me/zohoor313_ir


 

آيا روايت معتبرى وجود دارد که در آن تمامى مشخّصات امامان بزرگوار و به‏ويژه امام زمان‏عليه السلام آمده باشد؟

 

 پاسخ: در پاسخ اين پرسش به جا و درست، بايد گفت: نه تنها يک حديث بلکه روايات بسيار از پيامبر گرامى اسلام‏صلى الله عليه وآله وسلم آمده است که در آن نام و صفات و مشخّصات امامان بزرگوار و در برخى موارد مشخّصات عمومى ياران آنان نيز آمده است.

 

 براى رعايت اختصار به کتاب نفيس «اصول کافى» بسنده مى‏کنيم. اين کتابى که در روزگار غيبت صغرى يعنى در فاصله‏ى سالهاى 260 - 329 هجرى قمرى نوشته شده و از اين رو به زمان محدّثان و راويان از معصومان بسيار نزديک است و احاديث آن از صحّت و استحکام خاصّى برخوردار است.(90)

 

 در اين نوشته بيست حديث درباره‏ى دوازده امام و صفات آنان آمده است و ما به نقل يک حديث معروف - که به حديث لوح نام بُردار است - اکتفا مى‏کنيم:

 

 ابوبصير گويد: امام صادق‏عليه السلام فرمود:

 

 «روزى پدرم به جابربن عبداللَّه انصارى فرمودند:

 

 مرا با تو کارى است؛ هرگاه خلوتى يابيم. جابر گفت: هر زمان اراده فرماييد، در خدمت‏ام. روزى در خلوت با او ديدار کرد و فرمود: جابر! درباره‏ى لوحى که در دست مادرم، حضرت فاطمه‏عليها السلام ديده‏اى برايم سخن بگو. فاطمه‏ى زهراعليها السلام چه گفت و نوشته‏ى آن لوح چه بود؟

 

 جابر گفت: خدا را گواه مى‏گيرم که در زمان رسول خداصلى الله عليه وآله وسلم وارد منزل حضرت فاطمه‏عليها السلام و به او ميلاد امام حسين‏عليه السلام را تبريک گفتم. در دست آن حضرت لوحى سبز ديدن زمرّدسان، داراى نوشته‏اى درخشان و سپيد، چون رنگ خورشيد. عرض کردم: پدر و مادرم فداى شما، اى دخت گرامى رسول خدا! اين لوح چيست؟

 

 فرمود: لوحى است که خداوند متعال آن را به پدرم هديه کرده و در آن نام پدرم، شوهرم و دو فرزندم و از فرزندانم که اوصيايند آمده است. پدرم آن را به مژدگانى به من داد.

 

 جابر گفت: سپس مادرتان، حضرت صدّيقه‏عليها السلام (اى باقرالعلوم) آنرا به من دادند. من آن را قرائت کردم و از آن نسخه‏اى برداشتن. پدرم به او فرمود: جابر، آن را به من نشان ده. گفت: چشم. سپس پدرم با جابر به خانه‏ى او رفت. جابر نوشته‏اى از پوست آهو (يا کاغذ) آورد و به حضرت باقرعليه السلام نشان داد. آن حضرت فرمود: جابر! در نوشته‏ات بنگر تا من آن را بر تو بخوانم.

 

 جابر در نوشته‏ى خود نگاه مى‏کرد و پدرم آن را قرائت مى‏فرمود. حتّى حرفى با هم تفاوت نداشتند. جابر گفت: خدا را گواه مى‏گيرم که در لوح فاطمه‏عليها السلام اين چنين ديدم:

 

 اين نبشته‏اى است از سوى خداوند ارجمند حکيم براى محمّد، پيامبر، فروغ، سفير، پرده‏دار و راهنما از سوى او. روح الامين از جانب پروردگار جهانيان بر او نازل شد. محمّد! نام‏هاى مرا بزرگ شمار و سپاس‏گزار نيکى‏هايم باش و انکار آنها مکن. منم «اللَّه» - خداوندى که جز من نيست - شکننده‏ى جبّاران و چيره‏کننده‏ى ستم ديدگان و سزاى دهنده‏ى روز رستاخيز.

 

 همانا منم «اللَّه» خداوندى که جز من نيست. آن‏کس را که جز به لطف من اميد دارد و يا از غير عدل من مى‏ترسد، سخت کيفر دهم؛ چنان‏که کسى را چون او شکنجه نکرده باشم.

 

 اى محمّد! تنها مرا بپرست و بر من تکيه کن. همانا پيامبرى را برنيگيختم و روزگار او را کامل نکردم و به پايان نرسانيدم جز آن‏که برايش وصيى آوردم. تو را بر تمامى پيام آوران برتر نمودم و جاى‏نشين تو را بر تمام اوصيا. با دو شير بچّه و دو فرزند دخترت، حسن و حسين، بر تو کرامت بخشيدم.

 

 حسن را پس از پدرش سرچشمه‏ى دانش خود داشتم و حسين را خزانه‏دار وحى خود آوردم. او را با تاج شهادت رستگارى دادم و او برترين شهيدان باشد. کلمه‏ى تامّه (حقايق بلند امامت و معارف) و همه‏ى دلايل رَساى خود را با او و در نزد او نهادم.بر محور عترت او، ثواب و عقاب. نخستينِ عترت او على سيد عابدان و زيور دوستان گذشته‏ى من است و زاده‏ى او همانند جدّ ستوده‏اش، محمّد نام دارد. شکافنده‏ى هسته‏ى دانش‏ها و کانِ حکمت است. به زودى شکاکان در امر امامت حعفر (صادق) هلاک خواهند شد. انکار او چون انکار من است. اين حکم پابرجاى من است که گرامى مى‏دارم جايگاه جعفر و او را با پيروان و ياران و دوستانش مسرور مى‏سازم. پس از روزگار او موسى را فتنه‏اى تاريک در تاريک فراگيرد؛ چرا که رشته‏ى پيمانم هرگز نگسلد و برهانم پنهان نگردد. [امامت و ولايت‏] و اولياى من با جامى سرشار سيراب مى‏شوند. هر آن‏که کسى از آنان را نپذيرد احسان مرا انکار کرده و هرکس آيه‏اى از کتابتم را دگرگون سازد بر من دروغ بسته است.

 

 در پايان روزگار بنده و محبوب و برگزيده‏ام موسى، واى بر دروغ‏پردازان منکر على ولى و يار من! او آن‏کس است که سنگينى بار نبوّت [در امامت‏] را بر دوش او مى‏گذارم و با فيروزمندى بر آنها او را بيازمايم. او را ديوِ گردن‏فرازى [مأمون‏] بکشد و در شهرى که بنده‏ى صالح [ذوالقرنين‏] ساخته در کنار بدترين آفريده‏ام [هارون الرّشيد] به خاک سپرده شود. اين سخن حتمى است که او را به واسطه‏ى محمّد فرزند و جاى‏نشين و ميراث دانش او نشاط بخشم. پس او کانِ دانش و جايگاه اسرار من بر مردمان است. کسى به او ايمان نياورد مگر اينکه بهشت را منزلگه او سازم و شفاعت او را در هفتاد کس از خاندانش بپذيرم؛ آنان که همگى سزاوار آتش دوزخ باشند و رستگارى را براى او با پسرش على به اوج رسانم؛ آن‏که ولىّ و ياور و گواه در ميان آفريدگان و امانت در وحى من باشد.

 

 از نسل او خواننده‏ى به راه من و خزينه دار دانشم حسن را بيافرينم و او را با پسرش م ح م د کامل کنم که تمامى جهانيان را مهر باشد. او داراى کمال موسى و پرتو عيسى و صبر ايوب است.

 

 اولياى من در روزگار او (غيبت او) خوار شوند و سرهاى بريده‏ى آنان به‏سان سرهاى ترک و ديلم [کفّار و مشرکان‏] به هديه فرستاده شود. آنان کشته و سوزانده شوند. و همواره در ترس و هراس زيست کنند. زمين از خونشان رنگين و صداى ناله و شيون در ميان زنانشان بلند شود.

 

 آنانند به حق اولياى من. هم بديشان پرده‏هاى فتنه‏هاى تاريک در تاريک را کنار زنم و زمين لرزه‏ها و سنگينى‏ها و زنجيرهاى گران را برمى‏دارم. درودهاى پروردگارشان بر آنان باد و آننا هدايت يافتگان‏اند.»

 

 عبدالرحمن‏بن سالم گويد: ابوبصير مى‏گويد: اگر در عمر خويش حديثى جز اين نشنوى، تو را کفايت کند. پس آن را حراست کن مگر از اهل آن.

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 648
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی