close
تبلیغات در اینترنت
پاسخ به شبهات / اوصاف حضرت
loading...

جنبش منتظران ظهور

 

حضرت مهدى(عج) داراى چه خصايص و ويژگى‏هايى است كه او را متمايز و برترمى‏كند؟ آيا اين خصوصيات، منحصر درآن حضرت است يا ديگر اوليا و پيامبران نيز در آنها با او مشترك هستند؟!

 

بر اساس منابع معتبر روايى و تاريخ، امام مهدى(عج) خصوصيات و خصالى برجسته و والايى دارد كه در بعضى از آنها منحصر به فرد بى‏همتا است و يا جامع همه ويژگى‏ها و خصايص است كه ديگر اوليا و انبيا دارنده بعضى از آنها بودند.

 

T}يك. دانشمندترين و حكيم‏ترين مردم‏{T

رسول خدا«ص» فرموده است : H}«انّ الله اختار من الايّام الجمعه و من الليالى القدر و من الشهور رمضان و اختارنى نبيّاً و اختار عليّاً لى وصيّاً و وليّاً و اختار من علىِّ الحسن و الحسين«ع» حجّة الله على العالمين تاسعهم اَعلمهم و احكمهم»{H؛ V}بحار الانوار، ج 46، ص 372، ج 14 ؛ كمال الدين، ص 281، ج 32.{V ؛ «خداوند متعال از روزها، روز جمعه و از شب‏ها، شب قدر و از ماه‏ها، ماه رمضان را برگزيد. مرا نيز پيامبر برگزيد و على را براى من جانشين و ولىّ انتخاب كرد. از على نيز حسن و حسين را حجت براى جهانيان برگزيد كه نهمين فرزند حسين (قائم)، دانشمندترين و حكيم‏ترين آنان است».

 

T}دو. مورد عنايت مخصوص الهى‏{T

امام باقر«ع» فرمود : H}«القائمُ منّا منصورٌ بالرعب مؤيّد بالنصر تطوى له الارض...»{H؛ V}بحار الانوار، ج‏52، ص 191 ؛ منتخب الاثر، ص 360.{V ؛ «قائم ما با «رعب» يارى شده و به نصرت الهى تأييد مى‏شود. زمين براى او رام مى‏گردد و...».

امام باقر«ع» نيز فرموده است : H}«هرگاه قائم آل محمد«ص» ظهور كند، خداوند او را با فرشتگان نشان دار (بالملائكة المسوّمين) و مقرّب يارى مى‏كند، جبرئيل، پيشاپيش او و ميكائيل از طرف راست و اسرافيل از طرف چپ او حركت مى‏كنند. بهت و رعب و وحشت به فاصله يك ماه راه - از جلو، عقب، چپ و راست او - حركت مى‏كند (يعنى شعاع هيبت آن حضرت، تا مساحت يك ماه راه را زير پوشش مى‏گيرد) و فرشتگان مقرّب خدا، خدمت گزاران او هستند. همراه او، شمشيرى بر كشيده و برهنه است. خداوند متعال، روم، ديلم، هند، كابل و خزَر را براى او فتح مى‏كند»{H؛ V}الغيبة النعمانى، ص 234، ج 22 ؛ بشارة الاسلام، ص 118.{V.

 

T}سه. عصاره و شبيه پيامبران‏{T

امام زين العابدين«ع» فرموده است : H}«فى القائم منّا سنن من الانبياء : سُنةٌ من اَبينا آدم«ع» و سُنةٌ من نوح سُنةٌ من ابراهيم و سُنّةٌ من موسى و سُنّةٌ من عيسى و سنّة من ايّوب و سُنّة من محمد«ص» ؛ فَأمّا من آدم، و نوح فَطولُ العُمر و اَمّا من ابراهيم، فخفاءُ الولادة و اعتزالُ النّاس و امّا من موسى فالخَوفُ و الغيبة و امّا من عيسى فاختَلافِ النّاسِ فيه و امّا من ايّوب فالفرجُ بعد البَلوى و امّا مِن محمّد فالخُروجُ بالسّيف»{H؛ V}كمال الدين، ج 1، ص 221، باب 31، ح 3.{V ؛ «در قائم ما سنّت‏هايى از پيامبران وجود دارد : سنّتى از پدرمان آدم«ع»، سنّتى از نوح، سنتى از ابراهيم، سنتى از موسى، سنّتى از عيسى، سنتى از ايوب و سنتى از حضرت محمد«ص». اما از آدم و نوح، «طول عمر» و اما از ابراهيم، «پنهانى ولادت و كناره‏گيرى از مردم» و اما از موسى «خوف و غيبت» و اما از عيسى «اختلاف مردم درباره او» و اما از ايوب «فرج پس از گرفتارى» و اما از محمد«ص» «خروج با شمشير» و...».

T}چهار. داراى عمرى طولانى‏{T

امام سجاد«ع» درباره آن حضرت فرموده است : H}«فى القائم سنّةٌ من نوح و هو طول العُمر»{H؛ V}كمال الدين و تمام النعمة، ج 1، ص 322، ح 4.{V ؛ «در قائم سنتى از نوح است و آن طول عمر (او) است».

 

T}پنج. مورد احترام و محبوب امامان و اوليا{T

مهدى موعود، برگزيده ممتاز الهى و محبوب دل صالحان، اوصيا و انبيا - به خصوص امامان پيش از خود - و مورد احترام و توجه خاص آنان بوده است.

حضرت صادق«ع» مى‏فرمايد : H}«لو ادركتُه لخدمتُه ايام حياتى»{H؛ V}الغيبة النعمانى، ص 245، ج 26.{V ؛ «اگر دوران او را درك مى‏كردم، همه زندگى‏ام را در خدمت به او مى‏گذراندم».

پيشواى هشتم وقتى نام عزيز او (قائم) را شنيد، برخاست و بر روى پاى مباركش ايستاد و سر نازنين را به سوى زمين خم كرد. پس كف دست راست خود را بر سر نهاد و فرمود : H}«اللهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه»{H؛ V}منتهى الآمال، ج 2، ص 333 ؛ بحار الانوار، ج 51، ص 30.{V ؛ «خداوندا بر فرجش شتاب كن و راه ظهور و قيامش را آسان گردان».

محدّث جزايرى نيز نقل كرده است كه روزى در مجلس حضرت صادق«ع» اسم مبارك آن جناب برده شد، پس حضرت براى تعظيم و احترام او برخاست V}نجم الثاقب، ص 444.{V.

 

T}شش. مقتداى عيسى«ع»{T

يكى از ويژگى‏هاى برجسته امام مهدى(عج) تبعيت و همراهى برخى از اوليا و برگزيدگان الهى - از جمله حضرت عيسى و خضر«ع» - با او است. بعد از قيام جهانى آن حضرت، عيسى«ع» نيز ظهور مى‏كند و در پشت سر امام«ع» قرار مى‏گيرد. به رهبرى‏اش گردن مى‏نهد و حتى همراه با او نماز مى‏خواند... .

رسول خدا«ص» فرموده است : H}«يجتمع المهدى و عيسى بن مريم، فيجى‏ء وقت الصلاة فيقولُ المهدى بعيسى تقدّم ؛ فيقول عيسى : انّك اولى بالصلاة ؛ فيصلّى عيسى وراءه مأموماً»{H؛ V}تذكرة الخواص، ج‏2، ص 325 ؛ منتخب الاثر، ص 317.{V «امام، با حضرت عيسى«ع» دور هم مى‏آيند ؛ پس هنگام نماز فرار مى‏رسد. حضرت مهدى(عج) به عيسى«ع» مى‏گويد : نه، شما براى امامت نماز، شايسته‏تريد. آن‏گاه عيسى«ع»، به آن حضرت اقتدا كرده، نماز را پشت سر او مى‏خواند».

در روايت ديگرى نيز از پيامبر«ص» آمده است «بهشت مشتاق چهار نفر از خاندان من است كه خدا آنان را دوست دارد و مرا به دوستى آنان فرمان داده است ؛ على، حسن، حسين و مهدى ؛ كه حضرت عيسى پشت سر او نماز مى‏خواند». V}اثبات الهداة، ج 7، ص 103.{V.

 

T}هفت. زيباترين موجود بهشت‏{T

بر اساس روايات معتبر، حضرت مهدى(عج)، هم در دنيا و هم در بهشت، از جمال و كمال بى‏نظيرى برخوردار است. پيامبر اكرم«ص» درباره آن حضرت مى‏فرمايد : H}«المهدى طاووس اهل الجنّة»{H؛ V}كشف الغمة، ج 2، ص 481.{V ؛ «مهدى طاووس اهل بهشت است».

اين تعبير جالب درباره هيچ پيامبر يا امامى وارد نشده است و اختصاص به حضرت ولى‏عصر(عج) دارد. اين رمز، نهايت زيبايى و جمال آسمانى و فوق العاده او دارد ؛ به طورى كه در ميان بهشتيان، ممتاز و شاخص است و خلاصه اينكه زيباترين موجود بهشتى و ديدنى‏ترين تمام اهل بهشت است V}شمس ولايت، ص 81.{V.

هشت. ميراث‏دار پيامبران‏

بر اساس روايات، تمام معجزات و ودايع انبيا و اوصيا، همراه حضرت مهدى(عج) است ؛ يعنى، او وارث پيامبران و اوصيا است و خداوند معجزات انبيا را در اختيار ايشان نهاده است. وجود ميراث پيامبران در نزد حضرت مهدى(عج)، بيانگر اين است آن حضرت، جامع صفات و خصوصيات آنان بوده و دارنده وسايل و لوازم منحصر به فرد ايشان است ؛ براى نمونه :

الف. تابوت آدم«ع» : حضرت مهدى آن را از درياچه طبريه بيرون مى‏آورد ؛ به طورى كه نه پوسيده و نه متغيّر گشته است V}بحار الانوار، ج 52، ص 351، ح 9104.{V.

ب. عصاى موسى«ع» : آن را از درياچه طبريه - و در روايتى از غار انتاكيه - بيرون مى‏آورد و با آن چنان مى‏كند كه موسى با فرعون كرد.

ج. حجر موسى«ع» : سنگى است كه آن را از مكّه به همراه خواهد داشت و تا كوفه، به هر جا كه بزند، چشمه‏اى از آب ظاهر شود. اصحاب او بنوشند ؛ هر كس تشنه باشد، سيراب و هر كه گرسنه باشد، سير گردد V}همان، ج‏52، ص 224، ح 37 ؛ اصول كافى، ج 1، ص 258، ح 614.{V.

د. تورات و انجيل و ساير كتاب‏هاى آسمانى : ... مهدى مردم را به تورات، انجيل و كتاب‏هاى آسمانى دعوت خواهد كرد. آنها را از غارى در انطاكيه بيرون آورده، بين اهل تورات به تورات و اهل انجيل به انجيل و اهل زبور به زبور حكم خواهد كرد V}بحار الانوار، ج 52، ص 351، ح 103 ؛ علل الشرايع، ص 161، ج‏3. {V.

ه. پيراهن يوسف«ع» : جبرئيل اين پيراهن را هنگامى كه حضرت ابراهيم را در آتش افكندند، بر تن او كرد. پس آن را بازوبند ساخت و به بازوى اسحاق بست و اسحاق به يعقوب و يعقوب به يوسف... سپس در دست حضرت مهدى خواهد بود V}بحارالانوار، ج 17، ص 147، ج‏30 ؛ اصول كافى، ج‏1، ص 258 ح 516.{V.

انگشتر سليمان : حضرت مهدى، اين انگشتر را همراه خود دارد. وقتى آن را در دست مى‏كند، جن و طيور بر دور او جمع مى‏شوند V}مهدى منتظر، ص 46 ؛ به نقل از : سؤال از امام مهدى در روايات، ص 45 و 46.{V.

ز. پيراهن رسول گرامى اسلام«ص» : يعقوب بن شعيب از امام صادق«ع» روايت كرده است : «آيا پيراهن قائم را - كه هنگام قيام مى‏پوشد - نشانت ندهم؟ عرض كردم : چرا ؛ پس آن حضرت جعبه‏اى را خواست و آن را گشود و آن پيراهن كرباسى را بيرون آورد. آن را باز كرد كه ناگهان ديدم در آستين چپ آن، آثار خون مشاهده مى‏شود. سپس فرمود : «اين پيراهن پيامبر اكرم است ؛ در روزى كه دندان‏هاى پيشين آن حضرت، ضربه ديد». آن پيراهن خونى را بوسيدم و بر صورت خويش نهادم. سپس امام صادق«ع» آن را در هم پيچيد و برداشت» V}الغيبة النعمانى، ص 350، ج 42.{V.

علاوه بر اين، آثار ديگرى از پيامبر اكرم«ص» و حضرت على«ع» را به همراه دارد ؛ چون بيرقى كه جبرئيل در روز بدر آورد، عمامه سحاب، زره پيغمبر، انگشتر و عصاى آن حضرت، اسب، مصحف و ذوالفقار حضرت على«ع»، عهدنامه‏اى از پيغمبر اكرم«ص» و... .

امام صادق«ع» در تأييد ميراث برى امام زمان(عج) از پيامبر اسلام مى‏فرمايد : «تراث رسول‏خدا، به امام‏قائم مى‏رسد» ؛ يكى‏از ياران پرسيد : تراث چيست؟ فرمود: «شمشير، زره، عمّامه، لباس بُرد، شلاق، اسب، زين و آلات‏جنگى رسول‏خدا» V}بحار الانوار، ج 54، ص 242.{V

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
سایت جنبش منتظران ظهور جهت عضویت در "جنبش منتظران ظهور" عدد "313" را به سامانه پیام کوتاه 660008178 ارسال فرمائید. آدرس وبسایت جنبش : درصورت بروز هرگونه مشکل با مسئول روابط عمومی جنبش آقای هژیری تماس حاصل فرمائید . 09380694275
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  تبلیغات
  صلوات شمار


  آمار سایت
 • کل مطالب : 640
 • زمان غیبت

  از زمان غیبت امام زمان(عج) تاکنون 1141سال شمسی2 ماه 12 روز 18 ساعت 56 دقیقه 13 ثانیه گذشته است
  و زمان 36010810573.958 همچنان در گذر است
  آیا هنوز زمان آن نرسیده که خودمان را برای ظهور او آماده کنیم؟
  اوقات شرعی